Pod drápky prvních kmotrů

28. ledna 2008, 00:00 - Jiří Jabůrek
28. ledna 2008, 00:00

FOTBALOVÍ MECENÁŠI - Celá 90. léta v českém fotbale patřila podnikatelům-mecenášům. Kluby byly často naprosto závislé na obchodních aktivitách svého majitele. Když ten se dostal do potíží, následoval rychlý pád celého týmu.

Propojení české podnikatelské sféry s fotbalem snad nejlépe ilustruje situace z roku 2002. Když se ocitly Drnovice podnikatele Jana Gottwalda v konkurzu, načas klub ovládla firma Radovana Krejčíře Corimex. Z Drnovic tehdy odešlo hned devět hráčů do Starkovy Příbrami. Drancování majetku tehdy nestálo nic v cestě, neboť konkurzní správkyně byla ustanovena až přesně v den, kdy Starka zaregistroval všechny přestupy. Také fotbalovému svazu na tom nepřipadalo nic neobvyklého a personální kolotoč posvětil. Středočeský klub přitom spoluvlastnila skupina Marila Invest, kterou ovládal Tomáš Pitr. A jistě není náhoda, že Pitrova skupina získala klíčový podíl v Setuze právě za pomoci Gottwalda. Toto je jen jeden příklad sporných praktik v českém fotbalu. Kdo mu vládl a vládne?

František Chvalovský

Dlouhá léta jednoznačně nejvlivnější osoba v českém fotbale. V letech 1993 až 2001 byl předsedou Českomoravského fotbalového svazu. Usmyslel si, že do první ligy přivede vesnici Blšany, kde žilo méně než sto obyvatel. Jedním z nich byl právě Chvalovský. Bývalý brankář získal v českém fotbale neomezenou moc.

Policie ho zatkla na ruzyňském letišti v únoru 2001, Chvalovský se právě chystal odletět s reprezentací na zápas do Makedonie. Jeho firmy Českomoravská agrární společnost a Satrapa připravily Komerční banku o zhruba miliardu a půl korun. Obvinění neminulo ani vedení banky, které bylo při poskytování úvěrů nezvykle štědré. Chvalovský na soud stále čeká, nikdo neví, proč policie uzavření kauzy tak protahuje. Hrozí mu až 12 let vězení.

Jan Gottwald

Další „vesnický“ funkcionář, rodné Drnovice vytáhl až do poháru UEFA. Muž s kontakty k nezaplacení (znal se s Radovanem Krejčířem, Miroslavem Provodem, Františkem Mrázkem nebo Tomášem Pitrem) předsedal na konci devadesátých let představenstvu Setuzy. Chvalovskému kryl záda z pozice 1. místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu a vypomáhal mu i v obchodu.

Byl obžalován z finančních podvodů (Setuzu měl připravit o 400 milionů), a pak se vypařil. Nakonec se po čtyřech měsících sám přihlásil na policii. Soud mu prokázal pouze porušování povinnosti při správě cizího majetku a vyvázl „jen“ s třímilionovou pokutou. Drnovice definitivně opustil letos na jaře, klub se propadl až na soutěžní dno. Teď hraje „pralesní ligu“ – 4. třídu na Vyškovsku.

Jaroslav Starka

Nejznámější fotbalový boss současnosti. Žádný jiný klub není tak personifikován s jednou osobou jako Starkova Příbram. Někteří lidé ve městě neznají starostu, zato Starku zná každý. Když předloni padl (zimu strávil ve vazbě), padli i fotbalisté – sestoupili do 2. ligy. Starka už byl ve vazbě kvůli Union bance, léta je viněn z únosu Lamberta Krejčíře a z finančních podvodů.

Zatím to však vypadá, že policie nemá dost důkazů. A tak Starka úspěšně vede svůj tým zpět do první ligy. Spolu s ním byli vloni zatčeni i další funkcionáři klubu a jeho obchodní partneři – Vlastimil Spěvák a Miroslav Rus.

Petr Mach

„Sparta je neprodejný klenot,“ hlásil do světa, když v roce 1992 jako člen vedení tohoto klubu odmítl nabídku mecenáše Borise Korbela (ten poté neúspěšně investoval do Slavie). Bývalý automechanik pak Spartu na jaře 1996 prodal společnosti VSŽ Košice za 900 milionů.

Zajímavější ale bylo, jak klub vůbec získal. O Vánocích v roce 1993 jej přetvořil na první akciovou společnost v českém fotbale. Stačil mu vklad pouhých pěti milionů korun, aby ostatní funkcionáře přesvědčil a získal 91procentní podíl v klubu.

Ve Spartě zanechal stamilionové dluhy, na Letné byly dokonce odpojeny telefony. Mach stihl načerno přestavět stadion, v čemž mu pomohl výkonný místopředseda ODS Petr Čermák. Novou Letnou tehdy otvíral i Václav Klaus. Macha přes řadu problémů se zákonem dostala do vězení až banalita, neproclil své BMW. Ostatní trestní stíhání „přežil“ a stáhl se do ústraní.

Miroslav Švarc

Otec proslulého švarcsystému. V roce 1991 začal sypat peníze do benešovského fotbalu. A během čtyř let ho přivedl do první ligy. Tehdy v klubu hrály i bývalé hvězdy reprezentace – Karel Jarolím, Ivo Knoflíček nebo Julius Bielik.

V roce 1994 se Švarc ocitl ve vazbě kvůli tomu, že stát a zdravotní pojišťovnu připravil o více než 30 milionů. Později si odseděl devět měsíců. Benešovský fotbal ztrátu mecenáše nepřežil. Hráči nedostávali výplaty, a tak podle mnohých prodávali zápasy. Fotbalový klub i Švarc jsou dnes tam, kde kdysi začínali. Benešov hraje pouze divizi, Švarc žije v ústraní a pomáhá stavět domy.

Vratislav Čekan

Archetyp mecenáše z 90. let. Po revoluci se vrátil z Německa domů a začal podnikat. Úspěšně zprivatizoval státní podnik Elektroodbyt, za který ale nezaplatil více než 300 milionů korun. Nicméně úvěry na něj získal úspěšně. Ve světě byznysu se kdysi neblaze proslavil jako největší dlužník Fondu národního majetku.

Sympatie získal na Žižkově, když do klubu sypal peníze, které mu vlastně ani nepatřily. Ještě v roce 1992 Viktorie Žižkov působila ve 3. lize, na podzim 1994 už ale hrála evropský Pohár vítězů pohárů na slavné Chelsea! V jednu chvíli se v klubu pod žižkovským vysílačem sešel triumvirát Čekan - Starka - Horník a v týmu zářili třeba Karel Poborský nebo Michal Bílek. Když Čekanovi v roce 1996 došly peníze, Viktorie najednou bojovala o záchranu.

Alexandr Komanický

Toužil po Slavii, ale neuspěl. Získal až Cheb, kde hráčům vytvořil podmínky podobné třeba Spartě. Svérázný milionář si vydělával všelijak, policie mu však dlouho neprokázala žádný přečin.

Podnikal v polygrafickém průmyslu, vlastnil třeba i časopis Reflex. Když kohoutek vyschl, fotbal v Chebu prodal Ivo Mlátilíkovi, který jej po čase zrušil. V Chebu zůstal miliardový dluh. Komanický se dokonce jeden čas skrýval v zahraničí. Nakonec přece jen skončil ve vězení. Místo policie mu ale za mříže pomohla jeho vlastní žena, podstrčila mu falešné akcie.

Lubomír Hrstka

Muž s megalomanskými sklony ovládal brněnský fotbal celá 90. léta. Vybudoval komplex Boby centrum, i klub se jmenoval Boby Brno. Hrstka totiž hrával hokej a v týmu měl přezdívku Boby.

Jako řada ostatních přestával splácet úvěry, v roce 1999 už pronikl mezi největší dlužníky státu. Hovořilo se až o dvou miliardách korun. V klubu tedy začal prodávat hráče. Fotbal v Brně málem přivedl k úplnému zániku, klub skončil v roce 2000 v konkurzu. Hrstkovi bylo prokázáno, že neoprávněně převedl devět milionů na své firmy. Skončil ve vězení, kde se alespoň stihl oženit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít