Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Písek v soukolí. Stavební boom může zastavit ochrana podzemní vody

Ondřej Stratilík 07. října 2018, 16:00  -  Ondřej Stratilík
07. října 2018, 16:00

Zájem o štěrkopísek nebyl nikdy větší. Stavební boom však může zastavit ochrana podzemní vody.

Z dálnice sem sice není vidět, ale kdokoliv jede z Prahy do Litoměřic po „staré“, mezi Novou Vsí a Vodochody musí zpomalit. Už dvacet let tu na hlavní silnici najíždějí těžká nákladní auta s tunami písku. Společnost Kámen Zbraslav tady, v Ledčicích, vytěží až 630 tisíc tun stavebního materiálu ročně. A letos v květnu ministerstvo životního prostředí souhlasilo s rozšířením lomu o dalších šedesát hektarů. „Vlivy spojené se záměrem významně nezhorší stávající zatížení území. Záměr lze z hlediska jeho vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví považovat za přijatelný,“ vysvětlil resort ve svém posudku.

Takový výsledek neoddálily ani obavy obce Loucká, k jejímž hranicím se pískovna po schváleném rozšíření výrazně přiblíží. Už když se idea projednávala, místní starosta Miroslav Mařík upozorňoval, že se místní obávají o vodu ve svých studnách. Jelikož ledčické ložisko musí být nyní využito celé, dostanou se stroje časem i pod dnešní úroveň hladiny podzemní vody. Tam podle sond leží až jeden milion tun písku.

Ohrožení podzemní zásobárny pitné vody neskončí samotnou těžbou. Po vybrání suroviny bude třeba prázdné prostory pod úrovní vody zavézt zhruba 860 tisíci tunami štěrku a dalších materiálů. To je ale ještě daleko. Podle vedoucího pískovny Bronislava Šafaříka zbývá do otevření nového dobývacího prostoru několik let.

„Monitoring bude určitě probíhat nadále, firma má finanční rezervy na fondu důlních škod. Pokud se prokáže, že těžbou někomu vznikla škoda, tak je samozřejmě povinná kompenzovat škody, které by vznikly. Ale všichni jsou s vodou dost daleko,“ prohlásil podle zápisu z veřejného projednávání Jiří Novotný, technický ředitel společnosti Kámen Zbraslav.

Jednoznačně odmítáme

Tento případ z pomezí Ústeckého a Středočeského kraje patří k nejjednodušším, které české úřady a ochránci přírody v posledních letech řeší. Od oznámení záměru na rozšíření těžby po jeho schválení ministerstvem životního prostředí uběhl jen necelý rok. Především proto, že neohrožuje žádné velké město, a tak proti němu nikdo výrazněji neprotestoval.


Nedostatek surovin dopadl i na Česko. Dochází písek, Sahara nás nespasí


Jenže s tím, jak se v Česku naplno projevuje stavební boom a roste spotřeba materiálů, žádá řada firem rozšíření těžby i v místech, kde jsou mnohem komplikovanější podmínky a kde jsou lidé ochotni za podzemní zdroje vody bojovat. Jakým závratným tempem stavebnictví jede, pravidelně informuje Český statistický úřad (ČSÚ). A podle jeho údajů vzrostl obor letos v červenci meziročně dokonce o necelých šestnáct procent. „Ani horké počasí nezastavilo v červenci růst stavebnictví. Rostla výstavba jak pozemních, tak inženýrských staveb, a to napříč celým spektrem podniků,“ popisuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení ČSÚ.

Zřejmě nejvíc vášní v posledních letech a měsících vyvolává projekt na rozšíření těžby u Uherského Ostrohu. Tam podle kritiků hrozí znehodnocení zásobárny podzemní pitné vody v Bzenci, která zásobuje sto tisíc lidí z celého Hodonínska a Břeclavska.

„Jednoznačně odmítáme těžbu v daném území a upozorňujeme na aroganci státních úřadů vůči samosprávám. Nejsou akceptovány laické i odborné připomínky k možnosti těžby a jejím dopadům na zdroj pitné vody v území,“ tvrdí třeba Sdružení místních samospráv České republiky.

Samo ministerstvo životního prostředí však s pokračováním těžby ve větším měřítku potíž nemá. Podle Petry Roubíčkové, mluvčí resortu, existují místa, kde je podzemní zásobárna k lomu mnohem blíž než na Slovácku, a žádná nebezpečí se tam neobjevují. „V některých případech je dokonce pitná voda přímo jímána z těžebního jezera a nikdy nedošlo k nějakým problémům či k přímému ohrožení zdroje pitné vody. Příkladem může být i probíhající těžba štěrkopísku mezi Nedakonicemi a Moravským Pískem. Její pokračování je ve výši až 300 tisíc tun ročně. Ačkoliv je těžba umístěna zhruba 250 metrů od záložního zdroje pitné vody Polešovice Les, rozšíření těžby probíhá zatím bez zájmu veřejnosti i politiků,“ upozorňuje Roubíčková.

Zásoby tu jsou

I přes taková vyjádření je zřejmé, že problematických projektů bude přibývat. Stačí se chvíli zaměřit na statistiky České informační agentury životního prostředí (CENIA), kde se shromažďují všechny žádosti o nové těžební lokality či rozšíření dobývání v těch stávajících. Zatímco třeba v roce 2014 úředníci kývli pouze na jeden projekt, letos už systém eviduje devět schválených, přičemž do konce roku zbývají ještě tři měsíce.

Stále většímu zájmu zákazníků a apetitu těžařů nahrává, že zásoby pod Českem jsou. Podle České geologické služby se nyní ví o 203 ložiscích, kde se skrývá přes 2,1 miliardy kubíků štěrkopísku. Před dvěma lety, kdy se údaje shromažďovaly, se pracovalo jen na 69 ložiscích.

A přestože štěrkopísky nejsou tak strategickou surovinou jako třeba hnědé uhlí, debaty kolem nich začínají připomínat dlouholetou bitvu o ekologické limity těžby. Věc navíc komplikuje nejednotný postoj politiků a jednotlivých resortů. Aktuálně se to ukázalo při zářijové návštěvě ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) v Moravském Písku. Ochrana vody má podle něj přednost před těžbou.


Návrat do socialismu: kvůli stavebnímu boomu v Česku došly cihly


Kvůli nepromyšlené surovinové strategii a stále rychlejšímu vysychání podzemních jezer se Česká republika opět dostává do pasti. Zastavení úbytku vody je pro příští dekády prioritou a politici by to měli umět průmyslu vysvětlit. Zatím se ale -jako téměř vždycky - jen přešlapuje a pokračuje v hledání neexistujícího kompromisu.

Přečtěte si také:

Komentář: Mlčíš? Souhlasíš

Kobalt, kakao, krev. Svět trápí nedostatek rozličných surovin

Česko přichází o to nejcennější - o vodu. Zadržet ji mají opatření za miliardy

Odvrácená tvář blahobytu. Bohaté země dělají ze třetího světa smetiště


Čtěte také

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 3 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 3 hodinami

 Samsung Galaxy Fold

Samsung představil skládací telefon. Model Galaxy Fold bude stát přes 50 tisíc korun

Co Samsung slíbil, to i plní. Na podzim nás navnadil skládacím telefonem, které měl začít…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Twitter chce nový začátek. K testování „Twttru“ se můžete přihlásit i vy
Hry pro příležitostné hráče