Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Pavel Šedlbauer: Český fotbal trpí podvýživou

Jaroslav Matějka 14. ledna 2016, 07:37  -  Jaroslav Matějka
14. ledna 2016, 07:37

Pavel Šedlbauer sedí na dvou židlích. Šéfuje společnosti AGC Flat Glass Czech a zároveň i teplickému fotbalovému klubu, který společnosti patří. Jako byznysmen český fotbal nechápe. „Není to dobrý produkt. Chybějí v něm peníze a transparentnost,“ říká.

Fotbal v Česku už roky připomíná krám s levným zbožím. Co je za tím?

Dám malý příklad, protože trochu znám situaci v Anderlechtu. V Belgii má naše společnost evropskou centrálu, kde pracuji a bydlím již jedenáct let. Panuje tam zcela jiná atmosféra než u nás. Sešel jsem se s šéfem Anderlechtu, abych dojednal přátelské utkání s Teplicemi.

Oni si ale zprvu mysleli, že jdu nabídnout sponzoring. Když jsem vše vysvětlil, šéf klubu mi řekl: „Škoda, AGC bychom vzali.“ Oni si totiž sponzory vybírají. Tam je to továrna na peníze. Sami přiznávají, že jich mají přebytek. Jejich sponzoři musí být solidní, důvěryhodné firmy s historií. Zato u nás brečíme o každou korunu.

Proč se u nás firmy zdráhají fotbal sponzorovat?

Především lize nevěří. A každý také kouká na korunu, což mě trošku mrzí. Kdyby ti malí dávali třeba jen po dvaceti tisících, jde přece o regionální zábavu. Jenže vidíte sám, jaké peklo se strhlo kolem registračních pokladen. A to za ně budou muset podnikatelé zaplatit jen čtyři tisíce.

Je nějaká naděje?

Už se mi stalo, že za mnou přišly firmy a řekly: „Dáme na fotbal, ale vy dejte zakázku.“ Na to jsem jim odpověděl: „To ne. Vyhrajte výběrové řízení a pak, když dáte na fotbal, budeme rádi.“ Ony pak to výběrové řízení vyhrají a říkají: „Vlastně nic nedáme. Ono nám to nějak nevychází.“ Čili peníze by šly snadno proprat, kdybych jim šel na ruku. Pokud chci ale kázat morálku, měl bych ji sám dodržovat.

Miroslav Pelta je ve velkém konfliktu zájmů. Jak může být majitelem prvoligového klubu a zároveň šéfem české fotbalové asociace? Takhle se byznys nedělá.

S tímhle přístupem se do současného českého fotbalu moc nehodíte.

Ale hodím! Vždyť se podívejte, jak jsem veselý… Ale vážně. Myslím, že je třeba transparentnost. Vše musí být čitelné.

Říká se, že v nejednom českém prvoligovém klubu se bojí každých voleb a následných změn. Hrozí se, že jim noví radní utnou penězovody. Že podnikatelé přijdou o zakázky, ze kterých pak zpětně přispívají na fotbal. To u vás tedy nehrozí?

Ani náhodou. Každý vidí, kolik do fotbalu dáváme. Společnost AGC Flat Glass Czech klubu poskytla na sezonu 27 milionů korun. Od města jsme dostali na mládež milion korun. K tomu ale musím dodat, že my zároveň něco přes 300 tisíc městu platíme na daních. Další peníze přišly od krajského úřadu, něco za přestupy hráčů a tak dále.

Třeba když jsme prodali útočníka Edina Džeka, dostali jsme za něho postupně přes sto milionů korun. To nám vystačilo na dvě sezony. Celkem klub ročně funguje s rozpočtem 65 milionů korun. Nic neskrýváme.

Jako první jste zveřejnili, kolik u vás berou hráči. Ani v tomto vás však nikdo nenásledoval.

Nebyl zájem. Některé kluby alespoň zareagovaly a prohlásily: „Je to naše věc. Proč bychom to dělaly.“

A proč jste to udělal vy?

Tak je to všude ve vyspělém světě. Nic se netají. Říkal jsem si, vždyť víme, kolik třeba bere Jágr v Americe, a nikoho to netrápí.

Nesouvisí tajemnost českých klubů s tím, že se u nás peníze do fotbalu dostávají nejrůznějšími způsoby? Že by si pak někdo mohl srovnat příjmy a výdaje a začít šťourat?

To je přesné, jde hlavně o transparentnost příjmů.

Pak se nabízí otázka: Jsou snad všichni podvodníci?

Neřekl bych, že jsou podvodníci. Jsou to jednoduše lidi, kteří mají odpovědnost za fotbal ve svém regionu.
Chtějí ho tam udržet. A v tom našem špinavém systému, když se chtějí udržet s rozumnými financemi, musí se snažit. Musí jít s proudem. My máme výhodu, že za námi stojí velká společnost.

Jen peníze ale úspěch stejně nezajistí. Miroslav Pelta napumpoval velkou částku do Jablonce a jeho „galácticos“ v popředí ligy po podzimu nejsou. On sám řekl, že už mužstvo hvězd budovat nebude. Co si o tom myslíte?

Je zručný. Jistě najde řešení.

Co si myslíte o jeho dvojroli majitele jabloneckého klubu a zároveň předsedy Fotbalové asociace České republiky?

To nejde! Pan Pelta je ve velkém konfliktu zájmů, což jsem mu i osobně řekl. Jak může být majitelem klubu a zároveň šéfem českého fotbalu? Takhle se byznys nedělá. Druhá věc je, že sponzor ligy je současně sponzorem Jablonce, bohužel i Sparty, což jsem také vyčetl, a Slovácka.

To je nefér. Nemohu mít přece sponzora, který sponzoruje ligu a pak ještě podle svého uvážení speciální kluby. Tohle už je fakt Synot liga. Fanoušek to samozřejmě vnímá. Pak se nemůžeme divit, že je naštvaný a podezřívavý. Bohužel to vše naše zákony dovolují, ale je to i otázka osobní morálky, která u nás ještě není všeobecně vnímaná a zažitá.

Ne všechno se dá popsat v zákonech. Jsou bohužel ještě větší případy, jako například pan Babiš, a to otvírá prostor dalším a dalším, kteří to pak považují za normální.

Koncem roku se do velkého fotbalu vrátil po letech Ivan Horník a shodou okolností do Jablonce. Neuvažoval jste, že byste protřelého manažera zaměstnal?

V žádném případě! Je pravda, že Ivan Horník byl za podvody ve fotbale odsouzený, trest si odseděl. Lidi se ale v zásadě nemění. Proto podle mého názoru telefony znovu pojedou. To jsou lidi, kteří nejsou vidět, je to dobře vybudované. Ale jsem optimista, jednou se to zhroutí. Vždyť je to neúnosné. Bohužel to ale asi nebude hned.

O co opíráte svoje přesvědčení, že je v českém fotbale málo peněz?

Český fotbal je stále podvyživený, i když teď dostane velké peníze za Euro. Stačí se podívat třeba na televizní práva ligy. Hodnota ročního kontraktu pro Česko je tři miliony eur.

Maďarsko se stejným počtem obyvatel však dostává dvanáct milionů eur. Přitom viděl jste tam v současnosti hrát dobrý fotbal? To jsou prostě manažerské chyby. U nás byl jeden seriózní zájemce z Belgie, chtěl vstoupit do teplického fotbalu, vlastnil i klub v Belgii. S jeho finančními zdroji bychom si výrazně polepšili, možná bychom hráli o čelo tabulky. On chtěl ale nejprve vidět, jak na tom český fotbal je.

Za pár týdnů se ozval: „Peníze za televizní práva jsou v Česku tak malé, že je to nezajímavé. Z toho nemohu udělat byznys, nevidím žádnou návratnost. Lituji.“ A údajně koupil klub v Maďarsku!

Hodně se v poslední době hovoří o odtržení klubů první a druhé ligy, o tom, že si zřídí samostatné soutěže. Pokud by k tomu došlo, čemu by to pomohlo?

Dnes je ve Fotbalové asociaci České republiky přes 200 delegátů, z toho 32 zastupuje prvoligové a druholigové kluby. Tedy absolutní menšina. O všem tak rozhodují okresní kluby. Jenže ty jsou životně závislé na tom, kolik dostanou od ústředí. Ti, kdo sedí na penězích, šedé eminence, tak mají nad vším moc.

Věřím, že až se odtrhneme, hodně se změní. O základních pravidlech ligy, o našem bytí, o penězích totiž budeme rozhodovat my sami. Vše bude konečně čitelnější, transparentnější. Určitě ne ideální, ale bude to výrazný posun. V tom vidím naději pro český fotbal.

Pavel Šedlbauer (65)
Od roku 2005 je viceprezidentem evropské skupiny belgicko-japonského sklářského gigantu AGC, která sídlí v Bruselu, zároveň stojí v čele skupiny AGC Flat Glass Czech. Vystudoval VŠCHT v Praze a od té doby pracuje stále ve sklářském průmyslu. Nyní je předsedou představenstva Fotbalového klubu Teplice vlastněným AGC. Je ženatý, má dceru a syna. Žije v Belgii.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

Jan Šindelář: Fotbal? Ragby!

Alena Nachtigalová: Už tu není jen fotbal, chodí se i na operu


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
Jaké jsou výdaje za zimní dovolenou v Česku a kolik stojí týden na horách v zahraničí?
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
3 možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Auta
Audi Q8 dostalo benzinový šestiválec. Nový vrchol nabízí 34…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Test ojetiny: Volkswagen Passat B7 je dobrý, ale pozor na jeho historii
Subaru ukáže v Ženevě dva hybridy a studii Viziv Adrenaline. Dorazí i Forester?
Nová Mazda3 vs. Scala a spol: Podrobné srovnání údajů s pěti konkurenty
Technologie
Odstranění zprávy nemusí vést k odstranění, ukazuje případ Twitteru
Do časové osy ve Windows 10 už oficiálně zaznamenáte aktivity z Chromu
Soutěžte s Kaspersky Lab a vyhrajte spolehlivý antivir pro svůj počítač nebo mobil
Cena GeForce GTX 1660 Ti už je potvrzená, uniklý benchmark ukazuje výkon GTX 1070
Ivo Lukačovič opouští představenstvo Seznamu
Hry pro příležitostné hráče