Omar Koleilat expanduje do zahraničí. Jeho Crestyl koupil za 8,5 miliardy velkého polského developera - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Omar Koleilat expanduje do zahraničí. Jeho Crestyl koupil za 8,5 miliardy velkého polského developera

,
Omar Koleilat expanduje do zahraničí. Jeho Crestyl koupil za 8,5 miliardy velkého polského developera
Zdroj: Crestyl
  • Crestyl dokončil koupi polské developerské společnosti Budimex Nieruchomości

  • Transakce je jedním z největších realitních obchodů v regionu za poslední dobu

  • Polská společnost má aktuálně ve výstavbě 19 projektů

Český developer Crestyl  dokončil koupi velkého polského rezidenčního developera Budimex Nieruchomości. Ten byl součástí největší polské stavební skupiny Budimex SA, která je vlastněná obří španělskou infrastrukturní společností Ferrovial. Transakce v hodnotě 1,51 miliardy zlotých (v přepočtu přibližně 8,5 miliardy Kč) je jedním z největších realitních obchodů ve střední a východní Evropě od vypuknutí koronavirové pandemie.

„Jsme opravdu rádi, že se celou transakci podařilo úspěšně dokončit a vstoupit tak na polský trh prostřednictvím tak solidní platformy, jakou je Budimex Nieruchomości. Jedná se o milník v evoluci Crestylu, stali jsme se klíčovým hráčem středoevropského trhu rezidenčních nemovitostí,“ říká zakladatel a generální ředitel Crestylu Omar Koleilat.

Dlouhodobý výhled polského trhu s bydlením je podle něj velmi optimistický. I přes neustálý růst je zde počet bytů v přepočtu na obyvatele stále výrazně nižší než průměr EU. „Navíc je polský rezidenční sektor stále velmi roztříštěný a přináší nám tak obrovské příležitosti. Věříme, že naše partnerství s Cornerstone a zkušenosti stávajícího týmu Budimex Nieruchomości v čele s ředitelem Damianem Kapitanem umožní dosáhnout těch nejlepších výsledků,“ uzavírá český podnikatel libanonského původu.

Touto expanzí doplní společnost Crestyl své aktivity v oblasti komerčního developmentu až o šestinásobek dosavadního ročního objemu prodeje rezidenčních nemovitostí.

V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu

„Společně s Crestylem chceme z firmy vybudovat významného hráče ve střední a východní Evropě jak v oblasti rezidenčních nemovitostí k prodeji, tak k pronájmu. Tato akvizice je prvním krokem k tomuto cíli,“ komentuje transakci Paweł Dębowski, Managing Partner v polské investiční skupině Cornerstone Partners, která patří k předním společnostem v oblasti správy investic do soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě.

Budimex Nieruchomości je jedním z předních polských rezidenčních developerů. Od svého vzniku v roce 1999 firma postavila více než 18 600 bytových jednotek v pěti velkých polských městech – Varšavě, Krakově, Poznani, Gdaňsku a Vratislavi. Jen za loňský rok prodala téměř 1700 bytů a aktuálně má ve výstavbě 19 projektů. Budimex Nieruchomości má přibližně 150 zaměstnanců a vlastní majetek firmy dosahuje téměř 500 milionů eur (v přepočtu přibližně 12,7 mld. Kč).

K dokončení akvizice přispělo i uzavření dlouhodobého partnerství s jednou z největších společností poskytujících nájemní bydlení v Evropě, Heimstaden Bostad, která v České republice vlastní 43 000 bytů. Heimstaden během následujících pěti let odkoupí od Budimex Nieruchomości do svého vlastnictví 2500 nájemních bytů a po dvou předchozích akvizicích v Polsku z tohoto roku se stane lídrem na polském trhu.