Obranu tíží státní podniky. Vojenské opravny mají špatné výsledky - Euro.cz

Přihlášení

Obranu tíží státní podniky. Vojenské opravny mají špatné výsledky

,
Obranu tíží státní podniky. Vojenské opravny mají špatné výsledky
Zdroj: LOM Praha

Letecké dílny LOM Praha i opravny VOP CZ řeší akutní finanční potíže. Jak vyplývá z nedávno zveřejněných účetních závěrek za rok 2019, hospodářský výsledek státních podniků zřízených ministerstvem obrany zůstává v záporných číslech. A ne právě nízkých. Zatímco v roce 2018 vykázal šenovský VOP CZ ztrátu 148 milionů korun, loni činil hospodářský výsledek příznivějších minus 69,5 milionu.

Opačně se vyvíjí situace podniku LOM Praha. Tam hospodaření ve zmiňovaném období spadlo z 18milionového zisku do ztráty 152,9 milionu. I to byl zřejmě důvod, proč v srpnu proběhla mimořádně svolaná dozorčí rada podniku a ministerstvo obrany vyslalo do společnosti své kontrolory.

Jak navíc v minulých dnech uvedl web Euro.cz, z LOM se nečekaně po dvaceti letech musel klidit jeho výkonný ředitel Michal Geist i šéf obchodní dceřinky Zbyněk Šmerda.

Ministerstvo obrany, konkrétně náměstkyně Kateřina Blažková, pod níž státní podniky spadají, nyní musí vymyslet strategii, jak zajistit další existenci opraven vojenských letadel, vrtulníků a pozemní techniky.