Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 FVE Rožná, ilustrační foto
FVE Rožná, ilustrační foto
Autor: Tomáš Malý

Obnovitelné zdroje: výnos 7 % ročně je nutné minimum

11. listopadu, 08:00 - red
 FVE Rožná, ilustrační foto
FVE Rožná, ilustrační foto
Autor: Tomáš Malý
11. listopadu, 08:00

Obnovitelné zdroje energie zažívají boom. Bez ohledu na pocity, které v nás vyvolává Greta Thunbergová a její tažení za lepší svět bez emisí CO2, je zřejmé, že odklon od spalování uhlí k bezemisním zdrojům energie bude zrychlovat. A technologický vývoj tomu nahrává. Technologie zlevnily do té míry, že ve Španělsku či Německu vidíme aukce zelených energií za cenu srovnatelnou s energií z konvenčních zdrojů, 56 eur za MWh. Obnovitelné zdroje budou i bez dotací čím dál atraktivnější.

Výběr vlastního projektu, ve kterém investor může koupit podíl, případně ho koupit celý, představuje poměrně komplikovanou úlohou orientace ve velkém množství investičních příležitostí. Z pohledu fondu je na prvním místě maximální eliminace rizik a ochrana vkladů od investorů. Z tohoto důvodu fondy, a mezi nimi i Nova Green Energy, investují do projektů s jistou formou garance. Dlouhodobě se většina fondů orientuje na projekty obnovitelných zdrojů energie, které se vyznačují garancí odběru veškeré vyrobené energie za garantovanou cenu, která je například v ČR stanovena na 20 let, na Slovensku na 15 let a v Maďarsku na 25 let.

„Navíc důraz na vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie v energetickém mixu roste,” upozorňuje Ondřej Žídek, fund manager Nova Green Energy.

Investice do hmotných aktiv přináší investorům větší jistotu a klid. Zpravidla drží svou hodnotu a přináší stabilní výnos, který není tolik závislý na dění na trhu. Tyto investice nemají ani tendence klesat do záporných hodnot.