Obchodní centrum jsme zamítli, chceme návrat lidí do pěších zón, říká Leoš Anderle ze Sekyra Group

Pro majitele developerské skupiny Luďka Sekyru je klíčovým manažerem, se kterým spolupracuje téměř dvacet let a který stál za všemi velkými pražskými projekty Sekyra Group v posledních letech, ať už to byla přestavba bývalé Orionky na Vinohradech, či přeměna brownfieldu v Modřanech u Vltavy. Teď má výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle před sebou dosavadní vrchol kariéry – výstavbu tří nových velkých pražských čtvrtí, které by měly být do deseti let hotové nebo alespoň rozestavěné.
První z nich, Smíchov City, by mohl stát nejdříve za pět let a Sekyra Group tu proinvestuje přes deset miliard korun. Ve stejné době by se mělo otevřít také zrekonstruované Smíchovské nádraží za dalších téměř pět miliard, které pojme i autobusový terminál. Důležitým prvkem nové čtvrti je velkoryse pojatý veřejný prostor, který by měl připomínat pěší zóny v anglických nebo německých městech.
„Považoval bych za úspěch, pokud se lidé na Smíchově budou pohybovat v ulicích a někteří z těch, kteří by teď zamířili do centra Nový Smíchov, si tu kávu půjdou radši dát k nám na pěší zónu,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro Anderle, pro něhož je při plánování nové čtvrti vzorem úspěšný Karlín.
Proč na veřejný prostor při plánování Smíchova tak dbáte?
Jde o celogenerační projekt, na kterém už 15 let pracujeme, takovou šanci nedostala generace před námi a nebude ji mít ani ta po nás. Chceme vybudovat fungující městskou čtvrť. Uzlem Smíchovského nádraží projde každý den asi šedesát tisíc lidí. Pro srovnání na Andělu, který je nejrušnějším místem v Praze, projde…