Obchodní centrum jsme zamítli, chceme návrat lidí do pěších zón, říká Leoš Anderle ze Sekyra Group - Euro.cz

Přihlášení

Obchodní centrum jsme zamítli, chceme návrat lidí do pěších zón, říká Leoš Anderle ze Sekyra Group

,
Obchodní centrum jsme zamítli, chceme návrat lidí do pěších zón, říká Leoš Anderle ze Sekyra Group
Zdroj: Jan Mihaliček

Pro majitele developerské skupiny Luďka Sekyru je klíčovým manažerem, se kterým spolupracuje téměř dvacet let a který stál za všemi velkými pražskými projekty Sekyra Group v posledních letech, ať už to byla přestavba bývalé Orionky na Vinohradech, či přeměna brownfieldu v Modřanech u Vltavy. Teď má výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle před sebou dosavadní vrchol kariéry – výstavbu tří nových velkých pražských čtvrtí, které by měly být do deseti let hotové nebo alespoň rozestavěné.

První z nich, Smíchov City, by mohl stát nejdříve za pět let a Sekyra Group tu proinvestuje přes deset miliard korun. Ve stejné době by se mělo otevřít také zrekonstruované Smíchovské nádraží za dalších téměř pět miliard, které pojme i autobusový terminál. Důležitým prvkem nové čtvrti je velkoryse pojatý veřejný prostor, který by měl připomínat pěší zóny v anglických nebo německých městech.

„Považoval bych za úspěch, pokud se lidé na Smíchově budou pohybovat v ulicích a někteří z těch, kteří by teď zamířili do centra Nový Smíchov, si tu kávu půjdou radši dát k nám na pěší zónu,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro Anderle, pro něhož je při plánování nové čtvrti vzorem úspěšný Karlín.

Proč na veřejný prostor při plánování Smíchova tak dbáte?

Jde o celogenerační projekt, na kterém už 15 let pracujeme, takovou šanci nedostala generace před námi a nebude ji mít ani ta po nás. Chceme vybudovat fungující městskou čtvrť. Uzlem Smíchovského nádraží projde každý den asi šedesát tisíc lidí. Pro srovnání na Andělu, který je nejrušnějším místem v Praze, projde…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?