Nový žebříček miliardářů: Kellner zchudl, Babiš je druhý - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nový žebříček miliardářů: Kellner zchudl, Babiš je druhý

Jiří Zatloukal,
Nový žebříček miliardářů: Kellner zchudl, Babiš je druhý
Zdroj: Týdeník Euro

I přes koronavirou pandemii, která zasáhla celou světovou ekonomiku, se první desítce českých a slovenských miliardářů zatím relativně daří. Dohromady ovládají majetek ve výši 772 miliard korun – jen o tři miliardy méně než v minulém roce. Žebříček přinesl deník E15.

Suverénní jedničkou mezi českými a slovenskými miliardáři zůstává vládce skupiny PPF Petr Kellner se jměním ve výši 233 miliard korun, ale oproti minulému roku si výrazně pohoršil. Hodnota jeho majetku klesla o 57 miliard korun.

Důvodem je propad hodnoty poskytovatele spotřebitelských úvěrů – skupiny Home Credit. Tu vlastní společně s miliardářem Jiřím Šmejcem. „Home Credit má velké potíže na čínském trhu,“ shoduje se řada předních tuzemských finančníků, které redakce E15 oslovila při sestavování žebříčku stovky nejbohatších Čechů a Slováků v minulých týdnech. Na druhé místo se naopak vyšvihl premiér Andrej Babiš. Příčinou jsou skvělé výsledky konglomerátu Agrofert, který vložil do svěřenského fondu.

JménoHodnota majetku 2020 (mld. Kč)
Petr Kellner233
Andrej Babiš101,5
Daniel Křetínský86,4
Patrik Tkáč80,5
Radovan Vítek68
Karel Komárek63,5
Pavel Baudiš 48,5
Zdeněk Bakala35,3
Pavel Tykač27,6
Eduard Kučera27,5
Celkem771,8

Investoři z celého světa si doslova zamilovali technologické firmy, což žene jejich hodnotu do astronomických výšek. Těží z toho rovněž české a slovenské technologické společnosti jako jsou antivirové kolosy Avast a Eset, internetový Seznam.cz nebo jeden z největších internetových obchodů Alza.cz.