Nové letouny Casa letos Česko nedostane. Airbus má potíže s dodavateli - Euro.cz

Přihlášení

Nové letouny Casa letos Česko nedostane. Airbus má potíže s dodavateli

,
Nové letouny Casa letos Česko nedostane. Airbus má potíže s dodavateli
Zdroj: Armáda ČR

Nákup dvou letounů Casa C-295MW za 2,34 miliardy korun se zpožďuje. Přestože první stroj ze Španělska měl v Praze přistát v roce 2020, jak při podpisu kontraktu tvrdilo ministerstvo obrany, termín se nepodaří splnit.

„Výrobce (Airbus Defence and Space, pozn. red.) deklaroval možnost dodání prvního ještě do konce roku 2020,“ reaguje Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany. K tomu ale nedojde, podle Sýkory kvůli dopadům koronakrize na Španělsko a subdodavatelský řetězec. „Pokud se záměr podaří dodržet, bude první letoun dodán v květnu 2021, druhý v červenci,“ tlumočí Sýkora aktuální informace z Airbusu.

Rychlost dodávek přitom byla jedním z důvodů, proč ministerstvo obrany loni s podpisem kontraktu spěchalo. „Díky urychlení akvizice a vyjednaným podmínkám letouny získáváme s úsporou přibližně půl miliardy korun oproti současným cenám. Navíc pokud bychom s akvizicí otáleli, první nový stroj bychom získali nejdříve v roce 2023,“ vysvětlil loni Filip Říha, tehdejší náměstek ministra obrany pro vyzbrojování.

Podle smlouvy v hodnotě 2,34 miliardy korun, kterou Říha podepsal loni 16. prosince se zástupci firmy Airbus, získá česká armáda dvojici strojů C-295MW s plným operačním a pozemním vybavením. První splátka odešla z účtu ministerstva obrany už na konci loňského roku, poslední je pak v plánu v roce 2023.

Po dokončení nákupu bude české letectvo provozovat celkově šest letounů Casa. Nahradit by měly i zastaralé proudové stroje Jak-40, s nimiž se vojsko v těchto dnech loučí. „Dojde tak nejen k navýšení celkové přepravní kapacity vojenského letectva, ale také k současnému snížení počtu provozovaných typů letecké techniky a tím i ke snížení logistické náročnosti na zajištění leteckého provozu,“ hájí armáda kontrakt.