Neprostupná ekonomika. Rozšíření home office stojí v cestě struktura českého hospodářství - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Neprostupná ekonomika. Rozšíření home office stojí v cestě struktura českého hospodářství

,
Neprostupná ekonomika. Rozšíření home office stojí v cestě struktura českého hospodářství
Zdroj: Profimedia.cz

Masivnějšímu rozšíření práce z domova v Česku brání samotná struktura ekonomiky.

Před propuknutím pandemie nemoci covid-19 využívalo v Česku práci z domova pravidelně jen necelých pět procent ekonomicky aktivních ve věku 15 až 64 let, tedy něco málo přes 200 tisíc lidí. V sousedním a podobně velkém Rakousku to přitom bylo bezmála deset procent zaměstnanců, tedy 424 tisíc lidí.

České firmy v dohánění evropské sedmadvacítky, kde se průměr pohybuje těsně pod pěti a půl procenty, limituje zejména samotná struktura zdejší ekonomiky. „ČR je tradičně průmyslová země, větší využití ICT techniky je především ve službách a v odvětvích s vyšší přidanou hodnotou,“ říká mluvčí Hospodářské komory ČR Miroslav Diro s tím, že aby bylo Česko vůbec schopné Evropu dohnat, muselo by svou ekonomiku zásadně transformovat.

S tím souhlasí i Michal Čermák, partner společnosti McKinsey & Company, která společně s oborovou asociací ABSL minulý měsíc představila studii, podle níž covid-19 změní strukturu české ekonomiky.

Jejím tahounem se mají nově stát takzvané podnikové služby, což je souhrnné označení sektoru sdílených služeb pro vnitrofiremní správu. To dříve představovaly běžné účetní systémy, dnes je tvoří široké spektrum IT služeb, typicky správa infrastruktury, nasazování robotické automatizace, digitalizace nebo vývoj, testování a nasazování nových produktů a služeb či kybernetická bezpečnost. Nyní pracuje 37 procent českých zaměstnanců podnikových služeb v IT, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2019.

„Jednotlivé sektory se budou muset transformovat a přizpůsobit novému modelu fungování a změnám ve světové ekonomice. Opřít bychom se měli o obory, které fungují v digitálním prostředí, poskytují vysokou přidanou hodnotu práce a jsou schopné se rychle adaptovat na nové podmínky,“ uvedl Čermák s tím, že právě podnikové služby podle něj mají velký potenciál Česko proměnit z tradičně výrobní ekonomiky s levnou pracovní silou na zemi moderních a inovativních služeb.

O podobnou změnu se ostatně snaží i sama vláda, která předloni představila klíčovou inovační strategii, podle níž se má Česko do roku 2030 stát technologickým lídrem. Opřít se chce zejména o robotizaci a umělou inteligenci. Zda se to zemi ve světě stále známé především díky výbornému a levnému pivu povede, bude záležet na důsledném naplňování jejích pilířů.