Nejsou lidé, není materiál. Bytová výstavba se na předcovidovou úroveň vrátí až v roce 2024, předvídá šéf Xelly - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nejsou lidé, není materiál. Bytová výstavba se na předcovidovou úroveň vrátí až v roce 2024, předvídá šéf Xelly

,
Nejsou lidé, není materiál. Bytová výstavba se na předcovidovou úroveň vrátí až v roce 2024, předvídá šéf Xelly
Zdroj: Depositphotos
  • Předloni se v Česku začalo stavět na 39 tisíc rodinných domů a bytů, v roce 2020 to bylo už jen 35 tisíc

  • O mnoho lepší tato čísla ale nebudou ani letos. Návrat na předcovidovou úroveň se podle společnosti Xella CZ dá očekávat nejdříve za tři roky

  • Může za to především zdražující se stavební materiál a také nedostatek dělníků a řemeslníků

Jednou z cest, jak účinně bojovat proti zdražujícímu se bydlení, je urychlení bytové výstavby. Něco takového však zatím na pořadu dne naneštěstí není. Myslí si to alespoň šéf Xelly, německé společnosti, která na český trh dodává své výrobky v podobě pórobetonových tvárnic značky Ytong, Silka a Multipor už dlouhých pětadvacet let.

Nových domů a bytových jednotek bude sice v tuzemsku i v příštích letech dále přibývat. Nikoliv ale takovým tempem, jako tomu bylo ještě v roce 2019. „Letos i v následujících dvou letech uvidíme jen pozvolné nárůsty nové bytové výstavby,“ tvrdí generální ředitel Xelly pro Českou republiku a Slovensko Peter Markovič.

Vykoupit, rekonstruovat, prodat. Na pořízení starších nemovitostí jsme dali už 200 milionů, říká šéf Bezrealitky Meyer

Důvody, proč tomu tak je, respektive má být, jsou hned dva: „I rok a půl po vypuknutí epidemie se české stavebnictví stále potýká s nedostatkem zahraničních manuálních pracovníků. A v posledních měsících vidíme bezprecedentní nárůst ceny některých stavebních materiálů.“

To koneckonců potvrzují i světové trhy. Například cena hliníku je aktuálně na svých desetiletých maximech. Tuna tohoto kovu, který tvoří jeden ze základních stavebních materiálů, se nyní prodává za téměř 2700 dolarů, tedy v přepočtu nějakých 58 tisíc korun. Železo sice svůj vrchol zaznamenalo už v průběhu května a jeho hodnota v posledních týdnech klesá, třeba taková měď je ale ve srovnání s loňským zářím dražší o celých 45 procent. Rovněž za dřevo si lidé nyní ve srovnání s předchozími měsíci značně připlatí.

Cena hliníku je aktuálně na svých desetiletých maximech. Zdroj: Trading Economics
Cena hliníku je aktuálně na svých desetiletých maximech. Zdroj: Trading Economics

„To samozřejmě způsobuje problémy jak drobným stavebníkům, tak i developerům. Běžný rodinný dům může toto zdražení prodražit až o vyšší stovky tisíc korun,“ dodává Markovič.

Na západě se trh zotaví rychleji

Vysoké ceny vstupních materiálů a chybějící dělníci a řemeslníci pak ve spojitosti s pomalejší výstavbou snižují celkovou hodnotu nově dokončených nemovitostí na území Česka. Ta by sice podle údajů Euroconstructu měla být o 1,5 procenta větší než v roce 2020, avšak pouze zásluhou skutečnosti, že loňská výstavba se ve srovnání s tou předloňskou značně propadla. Zatímco v roce 2019 činila hodnota nově vystavěných bytů v součtu 181 miliard korun, o 12 měsíců později to bylo již jen sto šedesát čtyři miliard.

Letos má být konečný výsledek o dvě miliardy lepší, o nijak zvlášť závratné zotavení se však v kontextu doby předcovidové nejedná. A nejinak tomu bude i v brzké budoucnosti. „Počítáme s tím, že v následujících dvou letech se růst bytové výstavby bude pohybovat mezi třemi a pěti procenty ročně, což by znamenalo, že ani rok 2023 těsně nedosáhne úrovně předkrizového roku 2019,“ odhaduje Markovič.

Rapidně rostoucí e-commerce sektor si vybírá svoji daň. Česko se potýká s nedostatkem skladů a výrobních hal

Najdou se každopádně trhy, kde avizované zotavení bude mít s největší pravděpodobností přeci jen o něco rychlejší průběh. Takový stav může nastat především v západní Evropě, a hlavně pak ve Velké Británii. Ta by dle Euroconstructu měla být jasným tahounem aktuálního oživování. Celá západní část kontinentu, pro kterou je na letošek prognostikován šestiprocentní růst, by se na dřívější úroveň bytové výstavby měla dostat již v průběhu příštího roku.

V kurzu jsou rekonstrukce

Ačkoliv samotná výstavba nových nemovitostí během uplynulých měsíců spíše stagnovala, nouzi o zakázky tuzemské stavební firmy rozhodně neměly. Češi se totiž rozhodli, že nařízený home office využijí k modernizaci svých domovů. „Lidé byli více doma, zároveň neměli za co jiného utrácet, proto se ve velkém vrhli do rekonstrukcí,“ potvrzuje Markovič.

Co se celkových čísel týká, objem modernizací v loňském roce ve srovnání s tím předchozím, tedy předcovidovým, nečekaně narostl o tři procenta. Domácnosti za renovaci svých bytů a rodinných domů utratily okolo 70 miliard korun, přičemž s podobnými ciframi lze podle šéfa společnosti Xella CZ počítat i letos či v následujících letech.