Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Innogy, ilustrační foto
Innogy, ilustrační foto
Autor: čtk

Nejen plynovody. Hladoví Australané se přihlásí i o obchodní část innogy ČR

David Tramba 16. září, 17:20  -  David Tramba
 Innogy, ilustrační foto
Innogy, ilustrační foto
Autor: čtk
16. září, 17:20

Pouhé dny zbývají do rozhodnutí Evropské komise, zda bude vyžadovat prodej české větve energetické skupiny innogy. Její sloučení s konkurenčním koncernem E.ON totiž není průchodné přes regulátory kvůli dosažení příliš vysokého podílu na trhu se zemním plynem. Vedle známých uchazečů má podle informací webu Euro.cz o obchodní část innogy zájem ještě jeden zájemce – australská finanční skupina Macquarie.

Macquarie, přesněji její investiční divize Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), přitom není v Česku žádným nováčkem. Na konci roku 2010 koupila za 574 milionů eur společnost České Radiokomunikace. V roce 2013 získala 35procentní podíl v české plynovodní síti innogy Grid Holding, který později navýšila na 49,96 procenta. Na začátku roku 2017 došlo na zatím největší transakci, kdy Australané odkoupili 31procentní podíl v infrastrukturní divizi Energetického a průmyslového holdingu (EPH) za zhruba 1,5 miliardy eur.

Současně je známo, že fondy MIRA letos na konci dubna uplatnily svou opci a přihlásily se o odkup zbývajících 50,04 procenta akcií společnosti innogy Grid Holding. Pod ni spadá největší rozvodná síť plynu na českém území GasNet. Na první pohled se tak může zdát, že distribuce skončí v majetku MIRA a o obchodní část innogy ČR se „poperou“ jiní zájemci, mezi něž podle dostupných informací patří ČEZ, EPH, investiční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka a slovenské SPP. Podle dobře informovaného zdroje webu Euro.cz podají Australané nabídku i na obchodní část.


Přečtěte si: