Navýšení rezerv. Centrální banka koupila 1,2 tuny zlata - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Navýšení rezerv. Centrální banka koupila 1,2 tuny zlata

,
Navýšení rezerv. Centrální banka koupila 1,2 tuny zlata
Zdroj: ČTK

Poprvé v novodobé historii nakoupila Česká národní banka (ČNB) do svých rezerv zlato. Zásoby nejcennějšího kovu se v červnu zvýšily o 1,2 tuny.

ČNB neuvedla, kolik zlata a za jakou cenu nakupovala, nad rámec svých výročních zpráv parametry správy devizových rezerv nekomentuje. Na konci června se ale cena trojské unce pohybovala na úrovni 1780 dolarů. Za tuto cenu by vycházela hodnota nakoupeného zlata zhruba na 1,5 miliardy korun.

První úvahy, že by se zlato do rezerv dokupovalo, padly v roce 2018, teprve loni ale schválila záměr bankovní rada. První nákupy proto mohly začít až letos. “Primárním cílem nového postupu pro držbu zlatých zásob je udržet objem zlata ČNB na určité minimální úrovni. Podíl zlata na devizových rezervách centrální banky však zůstane i nadále nízký,” řekla už minulý měsíc týdeníku Euro mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Investujete do zlata?

Kvůli výrobě mincí mizely z trezoru ČNB každý rok stovky kilogramů zlata. Loni se rezervy snížily dokonce o 764 kilogramů. V červnu centrální banka týdeníku Euro potvrdila, že rezervy nebude snižovat a spotřebované zlato dokoupí. Zatímco ještě letos v květnu Česká národní banka držela 0,252 milionu troyských uncí zlata, ke konci června už to bylo 0,291 milionu, jak vyplývá z aktuálních statistik, které zveřejnila ČNB.

Na navýšení zlatých rezerv upozornila jako první společnost Zlato. „ČNB v tomto tisíciletí až doposud zlato do svých devizových rezerv nikdy nenakoupila. Pořízení 1,2 tuny zlata představuje meziměsíčně patnáctiprocentní nárůst a zásoby zlata v centrální bance se tak vrátily na úroveň ze srpna 2018,“ říká šéf společnosti Zlato David Marášek.

ČNB ujišťuje, že postavení zlata v rámci devizových rezerv se nemění. “Budeme dokupovat zlato tak, aby nedocházelo k jeho dalšímu úbytku v devizových rezervách. Z hlediska celkových rezerv by nemělo zlato dle metodiky Mezinárodního měnového fondu tvořit více než 2 až 3 procenta celkových devizových rezerv centrálních bank,” řekla ještě před zvýšením zásob zlata v devizových rezervách Vodstrčilová.

Zlato ale nakupují i ostatní země. Už loni a předloni nakoupila centrální banka Polska 126 tun a maďarská více než třicet tun. “Ze statistik World Gold Council je zřejmé, že během posledních let víceméně v tichosti rozšiřují své zlaté poklady i další evropské státy. Například Bělorusko si podle údajů MMF letos připsalo ve zlatých rezervách zatím 0,7 tuny, přičemž za posledních 18 let pořídilo 28 tun zlata. Celkové aktuální zásoby země jsou ve výši 49,5 tuny,” popisuje situaci Marášek.

Zlato je víc než kdy jindy považováno za historicky osvědčeného chovatele hodnoty, pomáhá snížit snížit váhu dolaru v devizových rezervách a vyhnout se případnému riziku geopolitických tlaků.

Česko si drželo odmítavý postoj ke zlatu od konce devadesátých let. ČNB vlastnila v druhé polovině devadesátých let 70 tun zlata. V letech 1997 a 1998 ale 56 tun rozprodala. Z výroční zprávy ČNB za rok 1998 vyplývá, že o prodeji zlata rozhodli centrální bankéři po zvážení poklesu významu zlata jakožto rezervního aktiva, dále dlouhodobě klesající ceny ceny a nízkých výnosů z jeho držby. Centrální banka tehdy inkasovala za prodej 16,4 miliardy korun. Kdyby ho prodala letos, mohla získat přes osmdesát miliard korun.

Navýšení rezerv. Centrální banka koupila 1,2 tuny zlata
5 (100%) 4 hlasování
Diskuze