Musk umí počítat do dvou. To mu stačí na ovládnutí trhu

12. května 2017, 17:45  -  frn
12. května 2017, 17:45

Jednoduchá matematika stačí firmám Elona Muska, aby dokázaly rychle a levně přenést nápady svého šéfa do praxe. Posledním projektem amerického vizionáře je ražba levných tunelů pro autonomní auta.

Pokud umíte sebesložitější problematiku zjednodušit tak, aby ji rozuměl i naprostý laik, máte vyhráno. Ukazuje to případ amerického fyzika Richarda Feynmana, který se stále vracel ke svým původním myšlenkám.

Během druhé světové války pracoval na vývoji atomové bomby, v roce 1965 získal Nobelovu cenu. Proslavil se technikou popisu elementárních částic, ale zejména pedagogickou činností, která je stále ceněná pro přehlednost a názornost.

Elon Musk a jeho byznys

„Neumím to zjednodušit na úroveň začátečníků. To znamená, že tomu moc nerozumíme,“ řekl o své „ztracené přednášce“ ze 60. let, kdy měl vysvětlil, proč se polovina elementárních částic řídí Fermiho-Diracovým rozdělením.

Maximální zjednodušení

Na stejném principu se snaží budovat své podnikatelské impérium Elon Musk. Pochopení problému od naprostých základů pak umožňuje jeho zjednodušení na maximum, aby bylo jasné úplně všem. Něco ve smyslu, že jedna a jedna jsou dvě.

Server Quartz uvedl několik příkladů, proč vize Elona Muska a jeho týmu často fungují i v praxi. Musk umí nadchnout své publikum a také investory a politiky.

Jeho poslední „hračkou“ je The Boring Company, která má vybudovat systém tunelů pro auta pod Los Angeles, aby mohly jezdit rychlostí až 200 km/hod. Technologie se má později uplatnit během kolonizace Marsu.

Projekt tunelů pro auta pod silnicemi

Co má být na nové technologii přelomového, je zejména její cena. Náklady na ražbu tunelů mají být desetkrát nižší oproti běžné ražbě tunelu pro metro. Jeho prodloužení nyní v LA stojí okolo jedné miliardy dolarů (necelých 25 miliard korun) za jednu míli, tedy 1,6 km.

Náklady se mají snížit tím, že tunely povedou přímo a budou se razit rychleji strojově nonstop, nikoliv neefektivně a často manuálně. Navíc se průměr tunelu sníží na polovinu, aby se do něj vešlo jen autonomně řízené auto.

Není to nemožné

Celkově by se cena z jedné miliardy mohla snížit až na 60 milionů dolarů. „Není to nemožné, i když to bude obtížné,“ míní Gregory Hauser, stavební inženýr ve firmě Dragados, která pracuje na největším tunelu v USA, Alaskan Way Viaduct v Seattlu. Tunel razila Bertha, nejmohutnější razící stroj na světě.

Podle Hausera může být The Boring Company stejně úspěšná jako SpaceX, která vyvíjí rakety. „Průmysl potřebuje nové myšlení i technologie,“ je přesvědčen o úspěchu dalšího projektu Muska.

Musk opakuje úspěšné strategie z předchozích projektů. Stlačení výrobních nákladů na minimum, které je dosaženo výrobou in-house a masovými sériemi, jež vyrábějí roboti. Bohužel na platech to odnášejí jeho zaměstnanci.

„Buduji továrnu jako produkt,“ řekl k tomu na výročním zasedání firmy Tesla v roce 2016, kdy oznámil další zvýšení produktivity továrny na výrobu elektromobilů. Nejraději uplatňuje základní zákony fyziky. „To je nejlepší možný nástroj,“ míní podnikatel, který by chtěl zestárnout na Marsu.

Související články:

Tesla v Německu utahuje šrouby. Zaměstnanci se bouří

Projekt Gigafactory se rozrůstá. Tesla postaví až čtyři další továrny, jednu v ČíněSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Auta
Doprava „ve druhém patře“ se vrací jako UFO na nohách…
Ze Škody Rapid Spaceback se na chvíli stane papamobil. Papeže bude vozit v Irsku
Startovací kabely jsou skvělý pomocník. Ale s jejich zapojením opatrně
Nové BMW Z4 předčasně odhaleno na dalších fotkách. Poprvé ukázalo také interiér
Rolls-Royce Silver Ghost Collection vzpomíná na předka z minulého století
Technologie
Od října z DVB-T zmizí HD vysílání České televize. Diváci musí přejít na DVB-T2
Sony prodalo již 3 miliony brýlí pro virtuální realitu. PS VR jsou momentálně nejlevnější v historii
V roce 2019 možná hodně zlevní SSD. Ceny NAND Flash prý mohou zkolabovat až o 70 %
První dojmy z nové Fabie? Je pořád stejná
Smartphony za tisícovku mají nový systém. Google vydal Android 9 Pie Go Edition
Hry pro příležitostné hráče