Logistické firmě Simony Kijonkové dnešní doba svědčí. Packeta utržila za první kvartál přes miliardu korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Logistické firmě Simony Kijonkové dnešní doba svědčí. Packeta utržila za první kvartál přes miliardu korun

,
Logistické firmě Simony Kijonkové dnešní doba svědčí. Packeta utržila za první kvartál přes miliardu korun
Zdroj: Zásilkovna
  • Během prvních tří měsíců letošního roku přepravila tuzemská Packeta 16,9 milionu zásilek

  • Vůbec poprvé se její tržby v rámci jednoho čtvrtletí dostaly přes miliardovou hranici

  • Do konce roku by chtěla skupina rozšířit počet výdejních míst v Česku a na Slovensku na devět tisíc a expandovat do dalších osmi zemí v oblasti Blízkého východu

Tuzemská skupina Packeta, do jejíhož portfolia spadá i známá doručovací služba Zásilkovna, má za sebou rekordní čtvrtletí. A to hned ve dvou ohledech. Během prvních tří letošních měsíců se její obrat meziročně zvýšil o úctyhodných 163 procent. To v absolutních číslech znamená, že se tržby společnosti vůbec poprvé v historii přehouply přes magickou hranici jedné miliardy korun – konkrétně se zastavily ještě o 90 milionů výše.

Dosud nevídaných čísel ale Packeta dosahuje, i v počtu přepravených zásilek. Ten se vyšplhal na 16,9 milionu, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená nárůst o 158 procent.

Astratex rostl koronaviru navzdory. Letos čekáme tržby kolem miliardy korun, říká brand manažerka e-shopu s prádlem

„K rekordním výsledkům Packety výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Rostli jsme v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a samozřejmě i na Slovensku,“ zhodnotila zakladatelka Zásilkovny a šéfka celé skupiny Simona Kijonková. Dařilo se ale i z jiných důvodů: „Na růstu se výrazně podílel také segment zasílání zásilek mezi fyzickými osobami a spuštění Z-BOXů.“

Samoobslužná výdejní místa se stala hitem

Právě takzvané Z-BOXy, tedy samoobslužná výdejní místa ve městech napříč Českem i Slovenskem, se ukázaly být vzhledem k přetrvávající pandemii pověstnou trefou do černého. Zákazníci je mohou ovládat skrze aplikaci ve svém chytrém telefonu. Riziko nákazy se tak snižuje na minimum. Aktuálně se na území obou států bývalé federace nachází zhruba 500 takových zařízení. Ještě do konce letošního roku by se však jejich počet měl podle třiačtyřicetileté rodačky z Karlových Varů navýšit tak, aby se pohyboval v řádu tisíců.

„V současné době máme podepsaných několik stovek smluv na další instalace Z-BOXů. Podařilo se nám dohodnout s již s více než 50 procenty malých a středně velkých obcí do tisíce obyvatel, míříme ale také do areálů rezidenčních projektů, obchodních center, do výrobních závodů, nemocnic, sítí čerpacích stanic nebo škol,“ uvedla Kijonková.

Směr Blízký východ

Za loňský rok utržila Packeta podle dostupných informací bezmála 2,5 miliardy korun. Letos by se chtěla dle své šéfky dostat na dvojnásobek této hodnoty. A vlastně ještě o trochu výš. Současné plány totiž počítají s obratem 5,2 miliardy a až 70 miliony přepravených zásilek.

Složili se investoři i banka. České Twisto získalo 650 milionů, peníze chce vynaložit na další rozvoj

Dosáhnout vytyčeného cíle jistě nebude snadné, pomoci by k tomu ale mohlo chystané rozšíření. Společnost plánuje přidat nová výdejní místa tak, aby jejich počet dosáhl pěti tisíc v České republice a čtyř tisíc na Slovensku, stejně jako expandovat na dosud neprobádané trhy.

Za aktuálně nejzajímavější region, kde by o sobě chtěla Packeta dát výrazněji vědět, označilo vedení tuzemské společnosti Blízký východ. Zde v současné době působí pouze na území Spojených arabských emirátů. Na konci letošního roku by se k nim ale mělo přidat dalších osm okolních států.