Díry v ementálu se zaplňují, Prahu čekají dvě nové čtvrti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Díry v ementálu se zaplňují, Prahu čekají dvě nové čtvrti

,
Díry v ementálu se zaplňují, Prahu čekají dvě nové čtvrti
Zdroj: Jan Mihaliček

Jestli by v Česku mohl někdo přednášet o tom, jak složité je přeměnit nevyužívaný brownfield v širším středu města na novou čtvrť s byty, kancelářemi a službami, je to mimo jiné Luděk Sekyra. Miliardář, jehož jmění dosud spočívalo zejména ve smlouvách, kterými držel práva na rozvoj jedněch z posledních velkých území v centrální Praze, má konečně možnost přeměnit abstraktní bohatství v konkrétní profit. A hlavně může začít rozvíjet čtvrti, které během posledních dvaceti let zely prázdnotou a představovaly pomyslné „díry v ementálu“.

V září Sekyra po 15 letech od podepsání smlouvy s Českými drahami o rozvoji území poklepe na základní kámen a v oblasti od autobusového nádraží Na Knížecí až ke Smíchovskému nádraží se začnou postupně stavět domy. První blok o velikosti zhruba čtyř hektarů vyroste už během příštích měsíců na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Nádražní.

Tento blok již také předurčuje, jak bude nová čtvrť vypadat. Vzniknou tu bytové domy s individuální podobou jednotlivých vchodů propojené společným dvorem a recepcí. Počítá se také s jedním vchodem o zhruba čtyřiceti bytech, který bude věnován výhradně nájemnímu bydlení.

Firma tím mimo jiné reaguje na vývoj na pražském nemovitostním trhu, kde rapidně roste zájem o nájmy a klesá poptávka o nové byty. Dolní parter za ujmou obchody a další služby. V rohu bloku pak Sekyra postaví kancelářskou budovu s rozlohou deset tisíc metrů. V prvním bloku už je po dvou měsících prodaných 35 procent bytů.

Pozemek na první blok Sekyrova společnost koupila loni v prosinci od společnosti Smíchov Station…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?