Jak správně podříznout ovci? Do osmi vteřin po omráčení, učí se v německém kurzu

22. června, 15:49  -  frn
22. června, 15:49

Nedaleko Mnichova pořádají kurz zejména pro muslimy žijící v Německu, jak správně podříznout ovci. Absolventi získají certifikát, že umí podříznout ovci bez toho, aby zbytečně trpěla. Proříznutí hrdla se má provést jedním řezem na obou stranách krku do osmi vteřin po omráčení.

Aby ovce zbytečně během porážky netrpěly, se člověk může naučit nedaleko Mnichova za poplatek 50 eur (1 300 korun) ve vesnici Grub. Jedním z účastníku kurzu je i Hamza Ötürk, jednatřicetiletý muž, který se narodil v Turecku. Fígl tkví zejména v tom, že nůž má proříznout hrdlo zvířeti jedním tahem, tepny i žíly po obou stranách krku. Zároveň se nesmí dotknout páteře, aby se nůž neotupil.

Odborný kurz každoročně nabízí místní zemědělský úřad. Mají o něj zájem zejména muslimové žijící v Německu. Německým úřadům jde především o to, aby při rituálním zabíjení ovcí nedocházelo ke zbytečnému trápení zvířat.

Gumové boty a zástěru

Podobný kurz probíhá v Německu jen na dvou místech a proto je o něj velký zájem, napsal deník Süddeutsche Zeitung. Pokud zabíjejí zvířata z náboženských důvodů muslimové, musí pro místní veterináře dokládat osvědčení, že zvíře umějí zabít bezbolestně, jako vyškolený řezník.

Kurzy v Grubu probíhají od roku 2014. Míst je málo, pouze dvacet. Stačí mít zdravotní osvědčení, žádné předchozí znalosti nejsou třeba. Je užitečné mít gumové boty a řeznickou zástěru.

Teoretickou část kurzu začíná veterinář Peter Scheibl z bavorského úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin. Teorie vedení řezu je poměrně stručná. Řez na obou stranách krku má proříznout žíly i tepny. Nesmí jít hluboko až na páteř, tím se tupí nůž.

Delší dobu trvá vysvětlení, jak zvířata reagují na umrtvení. U ovcí se nejčastěji používá elektrický šok. Ten zvíře ochromí pouze na pár desítek sekund, proto k řezu musí dojít do osmi vteřin. Je také normální, že zvíře i po omráčení vykopne nohama. Elektrošok zvíře nezabije, což je klíčové pro muslimskou porážku halál. Pokud se zvíře pokouší vstát, je nutné omráčení opakovat.

Chyby pramení z nevědomosti

„Lidé porušují správné zacházení se zvířaty hlavně kvůli nevědomosti,“ řekla veterinářka Birgit Huberová, která dohlíží na průběh kurzu. Často dochází k tomu, že zvířata jsou zabíjena pozdě po omráčení a zbytečně trpí bolestí.

Jedním z účastníků je Mohamed Baion, jenž přišel do Německa ze Sýrie a nyní pracuje na ovčí farmě. Baiona na kurz přihlásila jeho nadřízená, aby si zvýšil kvalifikaci. O rituálně poražená zvířata je v Německu stále větší zájem, zejména před muslimskými svátky. Dalším je Goudier Zid, který pochází z Tuniska. V Německu žije již několik desetiletí. Chce se také naučit správně podřezávat ovce, v rodině to měli na starosti jeho otec a strýc.

Praktická zkouška se provádí na ovcích, které by stejně byly poraženy místními řezníky. Účastníci zpravidla zkoušku úspěšně složí. Zid má radost a usmívá se, nervozita opadla: „Pokud máte jistotu, že zvíře netrpí, pak je to v pořádku.“

Související články:

Drůbeží MeToo naruby: zabíjení „zbytečných“ kohoutů má skončit

Výkonný chov. Vodní chladiče zvyšují prasatům komfort. Ta se odvděčují lepším masem

Megafarmy zajišťují levné maso. Je ale plné antibiotik

Nejen emise a opice: v Německu se k pokusům ročně použijí miliony zvířat, v Česku statisíceSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
O kolik si skutečně polepšíte při zvýšení hrubé mzdy o tisícovku?
Jak se mění charakter světové populace? Afrika válcuje vyspělý svět
Půjčka na dovolenou? Raději si našetřete
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
Auta
Galerie: 13 automobilových propadáků, které trh nepřijal
Hybridní Peugeot 508 nabídne přibližně 300 koní a na jedno nabití ujede až 50 kilometrů
Mercedes-Benz třídy A s karoserií sedan bude nejaerodynamičtější auto na trhu
Subaru WRX STI RA-R je vyšperkovaná verze s výkonem 329 koní. Zájemci mají smůlu
Sergio Marchionne byl kvůli zdravotním problémům nahrazen ve vedení FCA
Technologie
Microsoft Store vypadá jako na webu. Umožňuje vyvolat vzdálenou instalaci
S drony to nevyšlo. Facebook chce místo nich šířit internet pomocí satelitů
OneDrive se naučí šetřit akumulátor pozastavením činnosti
Uniklý mail prozradil, kdy prý vyjdou nové GeForce: GTX 1180, GTX 1170 a GTX 1160
Megapixelová válka pokračuje. Sony vyrobilo foťák pro mobily s rozlišením 48 Mpx
Hry pro příležitostné hráče