Křetínský nekoupí brněnské teplárny. Město nabídku odmítlo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Křetínský nekoupí brněnské teplárny. Město nabídku odmítlo

, čtk,
Křetínský nekoupí brněnské teplárny. Město nabídku odmítlo
Zdroj: Profimedia.cz

Zastupitelé Brna odmítli návrh firmy EP Energy Daniela Křetínského na odkup většiny nebo celé městské firmy Teplárny Brno. Zástupci společnosti zaslali městu nabídku se zájmem o odkup 75 až 100 procent akcií firmy. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) nabídl koncernu Energetický průmyslový holding, pod který EP Energy spadá, účast na tvorbě dlouhodobé koncepce v oblasti energetiky.

Zastupitelstvo na návrh rady hlasovalo o tom, že neschvaluje jednání o možném partnerství a vstupu EP Energy do tepláren. Pro neschválení bylo 36 zastupitelů, nikdo nebyl proti a dva se zdrželi.


EP Energy
pod sebou soustřeďuje mimo jiné teplárenské provozy v České republice, kde se kombinuje výroba elektřiny a tepla a rozvody tepla. Kontroluje tak například Elektrárny Opatovice, Plzeňská energetika, Pražská teplárenská a podobně. Společnost se považuje za čelního dodavatele tepla koncovým zákazníkům.


Konsorcium EPH a PPFI stoplo plán na rozšíření těžby uhlí v Německu

Německý hnědouhelný důl Jänschwalde společnosti Vattenfall


Primátor Vokřál společnosti odpověděl, že Brno aktuálně řeší dlouhodobý pohled na vývoj v oblasti energetiky jak v Brně, tak i na trhu v celé České republice, a proto město nemá zájem o nabídku strategického partnerství. Skupině Energetický průmyslový holding však nabídl, že pokud chce díky jejím znalostem a zkušenostem v oblasti energetiky poskytnout podněty pro vytvářenou koncepci, lze najít s městem platformu pro odbornou participaci.

Teplárny Brno jsou jednou z desítky firem, které město Brno vlastní ze 100 procent. Zásobují asi 92 tisíc brněnských domácností i nemocnice, školy a úřady. Od ledna letošního roku snížily plošně cenu tepla o pět procent. Rodinný rozpočet průměrné domácnosti si díky tomu polepší zhruba o 900 korun ročně. Snížení ceny umožnil účinnější rozvod tepla, zejména přechod z parovodů na horkovody. Cenu tepla firma držela beze změny od roku 2012.

Čtěte také:

Teplárenská část Křetínského impéria navýšila zisk. EP Energy vydělala 3,7 miliardy

Balkánské námluvy. Křetínský krouží kolem srbské energetiky

Vesnice za uhlí na jeden rok. „Německý Jiřetín“ má ustoupit Křetínského rypadlům

Elektrárna Lippendorf (v pozadí) a rypadlo v dole společnosti Mibrag.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze