Křetínského holding koupí v Británii dvě elektrárny. Zaplatí devět a půl miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Křetínského holding koupí v Británii dvě elektrárny. Zaplatí devět a půl miliardy

, čtk,
Křetínského holding koupí v Británii dvě elektrárny. Zaplatí devět a půl miliardy
Zdroj: Archiv Euro

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského koupí prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments dvě paroplynové elektrárny v Británii. Jejich dosavadnímu vlastníkovi, firmě Centrica, za ně zaplatí 9,5 miliardy korun (318 milionů liber) v hotovosti.

„Dvě paroplynové elektrárny doplní naše stávající britské portfolio elektráren Eggborough a Lynemouth a náš rozvojový projekt Eggborough CCGT,“ řekl k transakci Křetínský.

Prodej elektráren Langage a South Humber Bank společnosti Centrica Křetínského holdingu musí schválit antimonopolní úřady. Podle Častvaje se očekává, že transakce bude dokončena ve druhé polovině letošního roku.

Centrica uvedla, že prodej je v souladu s plánovanou změnou investiční strategie

Energetická skupina EPH zahrnuje zhruba pět desítek firem po celé Evropě působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny či dodávek tepla. V Česku holding kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

Většinovým vlastníkem EPH se letos stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie.

Čtěte také:

Teplárenská část Křetínského impéria navýšila zisk. EP Energy vydělala 3,7 miliardy

Balkánské námluvy. Křetínský krouží kolem srbské energetiky

Vesnice za uhlí na jeden rok. „Německý Jiřetín“ má ustoupit Křetínského rypadlům

Elektrárna Lippendorf (v pozadí) a rypadlo v dole společnosti Mibrag.


Diskuze