Krachů bude víc, říká předseda Asociace kapitálového trhu Martin Řezáč - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krachů bude víc, říká předseda Asociace kapitálového trhu Martin Řezáč

,
Krachů bude víc, říká předseda Asociace kapitálového trhu Martin Řezáč
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Arca Capital je jen špičkou ledovce. Řada věcí teprve vyplave na povrch, říká předseda Asociace kapitálového trhu Martin Řezáč

Březnová krize na akciových trzích postihla jak malé retailové klienty, kteří spoří po stokorunách až tisícovkách do podílových fondů, tak bohaté jednotlivce i finanční instituce. Rozdíl byl v reakci. „Privátní klientela naopak začala už v průběhu dubna nakupovat, protože prostě viděla na kapitálovém trhu slevy a investiční příležitosti,“ říká šéf české pobočky Erste Asset Management Martin Řezáč. Potvrzuje se tak stará pravda, že na krizi prodělají vždy ti nejchudší. „Retailoví klienti budou vždy nakupovat se zpožděním, kdy už jsou aktiva dražší, a prodávají často v panice v době, když ceny klesají,“ dodává Řezáč.

Kolik v Česku spravujete aktiv soukromým investorům a kolik ve vašich podílových fondech?

Ve správě máme téměř 260 miliard korun, je to zhruba půl na půl rozděleno mezi soukromé investory a retail v podílových fondech.

Máte tedy odpovědnost za poměrně dost peněz. Jak jste prožíval letošní březen, kdy trhy padaly po celém světě?

Mám za sebou od konce devadesátých let minulého století už několik krizí. Tato krize ale byla jiná v tom, že to byla typická černá labuť. Přišla zničehonic. Neměla původ v ekonomice, ani nevycházela z finančního a bankovního světa, což byl příklad krize z let 2008 a 2009. Tehdy se přece jen nějaké náznaky objevovaly.

To, že je nějaký epidemický problém v Číně a že se k nám šíří virus, který se časem asi vymkne kontrole, začalo být jasné až několik týdnů po Novém roce. Ještě v prosinci jsme byli všichni úplně klidní. Teprve v průběhu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?