Korupce ve sportu: kapříci připluli!

14. dubna 2011, 07:37 - Robert Šimek
14. dubna 2011, 07:37

Největší úplatkářská aféra v českém fotbale z let 2003 a 2004 se točila kolem funkcionáře Viktorie Žižkov Ivana Horníka. Odhalit se ji podařilo díky odposlechům, které navíc obohatily fotbalový slovník o kapříky, desetníky a notičky.

Foto: Profimedia.cz

O uplacených zápasech v českém fotbale se šuškalo řadu let. Nikdo ale neměl důkazy, žádný fotbalový činovník nechtěl o zkorumpovaných zápasech mluvit. Změna přišla teprve v dubnu 2004, kdy policisté zatkli a vzápětí obvinili z korupce sportovního ředitele prvoligového týmu 1. FC Synot Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku, kteří se zrovna domlouvali na ovlivnění dalšího zápasu. Začalo tak rozplétání fotbalového podsvětí, jemuž vládli vysocí funkcionáři prvoligových týmů a někteří rozhodčí. Hlavním důkazem proti korupčníkům se staly policejní odposlechy, zveřejněné i v tisku. Absurdita hovorů, plných vulgarit a jinotajů, přitom pobavila celý národ. Hlášky: „Kapříci připluli“, „To mi ho teda vyndej“ nebo „Ve sprše jí šáhnu na švába“ díky divadelnímu představení Petra Čtvrtníčka „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ zlidověly a používají se dodnes.

Korupční slovníček

• kapřík – úplatek

• jablka, hrušky – úplatky

• notičky – faxem rozesílané instrukce pro podplacené sudí

• munice – černé peníze na úplatky

• paďouch, padík – 50 tisíc korun

• desetník, dvacetník… – 10 tisíc korun, 20 tisíc korun…

• 10 ryb, 20 ryb… – 10 tisíc korun, 20 tisíc korun…

• kilometr – 100 tisíc korun

• kapříci připluli – peníze jsou k dispozici

• 70 litrů nafty za trojku – 70 tisíc korun za vítězství

• nedat jim ani deko – potopit mužstvo

• žižkovská pentle – pokutový kop odpískaný ve prospěch domácího mužstva těsně před koncem utkání

Žižkovský šíbr

Vůbec nejtučnější rybou, která uvízla v síti policistů, se stal funkcionář Viktorie Žižkov Ivan Horník. Léta se o něm mluvilo jako o muži, který tahá za nitky českého fotbalu. Všichni věděli, že to s rozhodčími umí a pro úspěch svého klubu je schopen udělat vše. Již v Radotíně, kde končil hráčskou kariéru, působil zároveň jako sekretář. Pravým fotbalovým „šíbrem“ se ale stal teprve v Brandýse nad Labem. Historických úspěchů klubu, se kterým slavil postup do druhé ligy a v ní dvě pátá místa, by jen těžko dosáhl bez peněz z černých fondů a známostí.

Po letech v Brandýse přišla slavná žižkovská éra. Horníka, který ve čtvrti odmala bydlel a za místní Viktorii kdysi hrával, zlákaly smělé plány mecenáše Vratislava Čekana. Společně dokázali vytáhnout klub ze dna třetí ligy až do nejvyšší soutěže, a na trávník pod televizním vysílačem vyběhli v Poháru vítězů pohárů dokonce i borci londýnské Chelsea.

Když Čekanovi v půli 90. let došly peníze, dostal se Horník na vrchol – oslovila ho pražská Sparta, kterou vlastnili slovenští majitelé z VSŽ Košice. Na Letné získal tři ligové tituly a vytvořil nerozlučnou dvojici s trenérem Zdeňkem Ščasným. Na jaře 1999 ovšem musely VSŽ nejslavnější český klub prodat a Horník se stěhoval zpátky na Žižkov.

Titanic se potápí

Ve Viktorce obnovil spojenectví se Ščasným, a v sezoně 2001/2002 sahali společně dokonce po titulu. V posledním kole k němu stačilo uhrát i remízu. Pět minut před koncem utkání se Slavií ale tým o pohár přišel. Pro Viktorku to byl začátek konce, už nikdy to v ní neklapalo jako dřív. V následující sezoně vybojovala sice ještě třetí místo, ročník 2003/2004 byl ale už kritický a skončil sestupem do druhé ligy. Sám Horník se mohl pádu vyhnout, protože o něj projevily zájem Teplice. Na poslední chvíli ale nabídku odmítl, což byla jeho osudová chyba. Místo toho se pokoušel všemi prostředky žižkovský tým mezi elitou udržet a jeho snaha postupně vyústila až v zoufalou hru vabank. „Je tam 30 kilo hrušek, vole, za kříž a 40 no za to, je ti to jasný?“ vzkazoval telefonicky sudímu Talpovi. Dalším arbitrům sliboval desetníky, dvacetníky či „litry nafty“, jen aby mu „zachovali přízeň“. Ani tato „munice“ ale k úspěchu nevedla a Horník začal propadat skepsi. „Titanic se potápí, je to v prdeli,“ stěžoval si rozhodčímu Amlerovi.

Ivan Horník (*1951)

Narodil se 3. června 1951 v Praze. Vyučil se zámečníkem. Působil jako funkcionář ve fotbalových klubech SK Radotín, Brandýs nad Labem, Viktoria Žižkov a Sparta Praha. Je „hrdinou“ divadelního představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? herců Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse. Je ženatý, má dceru Lucii.

Kapři jsou kapři

Fotbalová úplatkářská aféra s uniklými policejními odposlechy nakonec skončila odečtem bodů a vysokými pokutami pro Viktorii Žižkov, Synot (dnešní Slovácko), Vítkovice a Opavu. Trestu se nevyhnul ani tehdejší místopředseda svazu a šéf komise rozhodčích Milan Brabec, se kterým bylo potrestáno 14 rozhodčích a čtyři delegáti. Hlavní protagonista skandálu Ivan Horník dostal podmíněný trest ve výši sedmi měsíců s odkladem na pět let, pokutu 900 tisíc korun a zákaz činnosti ve fotbale na 10 let.

Většina zúčastněných se přitom do poslední chvíle snažila vinu popřít. Pomyslnou soutěž o hroší kůži vyhrál sudí Václav Zejda, autor legendárních výroků o „kapřících“. Ten ke kroměřížskému soudu přivedl skoro osmdesátiletého rybáře Pavla Kučeru a stařík pak pod přísahou celému národu prozradil, že kapři, o kterých se mluví v odposleších, jsou skutečně ryby. „Kapři jsou kapři, co jiného?“ zopakoval vítězoslavně Zejdův advokát Karol Hrádela. Nebylo mu to ovšem nic platné, jeho klient odešel se sedmiměsíční podmínkou a pokutou 130 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít