Korupce ve sportu: kapříci připluli! - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Korupce ve sportu: kapříci připluli!

, Robert Šimek,
Korupce ve sportu: kapříci připluli!
Zdroj: profit

Největší úplatkářská aféra v českém fotbale z let 2003 a 2004 se točila kolem funkcionáře Viktorie Žižkov Ivana Horníka. Odhalit se ji podařilo díky odposlechům, které navíc obohatily fotbalový slovník o kapříky, desetníky a notičky.

Foto: Profimedia.cz

O uplacených zápasech v českém fotbale se šuškalo řadu let. Nikdo ale neměl důkazy, žádný fotbalový činovník nechtěl o zkorumpovaných zápasech mluvit. Změna přišla teprve v dubnu 2004, kdy policisté zatkli a vzápětí obvinili z korupce sportovního ředitele prvoligového týmu 1. FC Synot Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku, kteří se zrovna domlouvali na ovlivnění dalšího zápasu. Začalo tak rozplétání fotbalového podsvětí, jemuž vládli vysocí funkcionáři prvoligových týmů a někteří rozhodčí. Hlavním důkazem proti korupčníkům se staly policejní odposlechy, zveřejněné i v tisku. Absurdita hovorů, plných vulgarit a jinotajů, přitom pobavila celý národ. Hlášky: „Kapříci připluli“, „To mi ho teda vyndej“ nebo „Ve sprše jí šáhnu na švába“ díky divadelnímu představení Petra Čtvrtníčka „Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?“ zlidověly a používají se dodnes.

Korupční slovníček

• kapřík – úplatek

• jablka, hrušky – úplatky

• notičky – faxem rozesílané instrukce pro podplacené sudí

• munice – černé peníze na úplatky

• paďouch, padík – 50 tisíc korun

• desetník, dvacetník… – 10 tisíc korun, 20 tisíc korun…

• 10 ryb, 20 ryb… – 10 tisíc korun, 20 tisíc korun…

• kilometr – 100 tisíc korun

• kapříci připluli – peníze jsou k dispozici

• 70 litrů nafty za trojku – 70 tisíc korun za vítězství

• nedat jim ani deko – potopit mužstvo

• žižkovská pentle – pokutový kop odpískaný ve prospěch domácího mužstva těsně před koncem utkání

Žižkovský šíbr

Vůbec nejtučnější rybou, která uvízla v síti policistů, se stal funkcionář Viktorie Žižkov Ivan Horník. Léta se o něm mluvilo jako o muži, který tahá za nitky českého fotbalu. Všichni věděli, že to s rozhodčími umí a pro úspěch svého klubu je schopen udělat vše. Již v Radotíně, kde končil hráčskou kariéru, působil zároveň jako sekretář. Pravým fotbalovým „šíbrem“ se ale stal teprve v Brandýse nad Labem. Historických úspěchů klubu, se kterým slavil postup do druhé ligy a v ní dvě pátá místa, by jen těžko dosáhl bez peněz z černých fondů a známostí.

Po letech v Brandýse přišla slavná žižkovská éra. Horníka, který ve čtvrti odmala bydlel a za místní Viktorii kdysi hrával, zlákaly smělé plány mecenáše Vratislava Čekana. Společně dokázali vytáhnout klub ze dna třetí ligy až do nejvyšší soutěže, a na trávník pod televizním vysílačem vyběhli v Poháru vítězů pohárů dokonce i borci londýnské Chelsea.

Když Čekanovi v půli 90. let došly peníze, dostal se Horník na vrchol – oslovila ho pražská Sparta, kterou vlastnili slovenští majitelé z VSŽ Košice. Na Letné získal tři ligové tituly a vytvořil nerozlučnou dvojici s trenérem Zdeňkem Ščasným. Na jaře 1999 ovšem musely VSŽ nejslavnější český klub prodat a Horník se stěhoval zpátky na Žižkov.

Titanic se potápí

Ve Viktorce obnovil spojenectví se Ščasným, a v sezoně 2001/2002 sahali společně dokonce po titulu. V posledním kole k němu stačilo uhrát i remízu. Pět minut před koncem utkání se Slavií ale tým o pohár přišel. Pro Viktorku to byl začátek konce, už nikdy to v ní neklapalo jako dřív. V následující sezoně vybojovala sice ještě třetí místo, ročník 2003/2004 byl ale už kritický a skončil sestupem do druhé ligy. Sám Horník se mohl pádu vyhnout, protože o něj projevily zájem Teplice. Na poslední chvíli ale nabídku odmítl, což byla jeho osudová chyba. Místo toho se pokoušel všemi prostředky žižkovský tým mezi elitou udržet a jeho snaha postupně vyústila až v zoufalou hru vabank. „Je tam 30 kilo hrušek, vole, za kříž a 40 no za to, je ti to jasný?“ vzkazoval telefonicky sudímu Talpovi. Dalším arbitrům sliboval desetníky, dvacetníky či „litry nafty“, jen aby mu „zachovali přízeň“. Ani tato „munice“ ale k úspěchu nevedla a Horník začal propadat skepsi. „Titanic se potápí, je to v prdeli,“ stěžoval si rozhodčímu Amlerovi.

Ivan Horník (*1951)

Narodil se 3. června 1951 v Praze. Vyučil se zámečníkem. Působil jako funkcionář ve fotbalových klubech SK Radotín, Brandýs nad Labem, Viktoria Žižkov a Sparta Praha. Je „hrdinou“ divadelního představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? herců Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse. Je ženatý, má dceru Lucii.

Kapři jsou kapři

Fotbalová úplatkářská aféra s uniklými policejními odposlechy nakonec skončila odečtem bodů a vysokými pokutami pro Viktorii Žižkov, Synot (dnešní Slovácko), Vítkovice a Opavu. Trestu se nevyhnul ani tehdejší místopředseda svazu a šéf komise rozhodčích Milan Brabec, se kterým bylo potrestáno 14 rozhodčích a čtyři delegáti. Hlavní protagonista skandálu Ivan Horník dostal podmíněný trest ve výši sedmi měsíců s odkladem na pět let, pokutu 900 tisíc korun a zákaz činnosti ve fotbale na 10 let.

Většina zúčastněných se přitom do poslední chvíle snažila vinu popřít. Pomyslnou soutěž o hroší kůži vyhrál sudí Václav Zejda, autor legendárních výroků o „kapřících“. Ten ke kroměřížskému soudu přivedl skoro osmdesátiletého rybáře Pavla Kučeru a stařík pak pod přísahou celému národu prozradil, že kapři, o kterých se mluví v odposleších, jsou skutečně ryby. „Kapři jsou kapři, co jiného?“ zopakoval vítězoslavně Zejdův advokát Karol Hrádela. Nebylo mu to ovšem nic platné, jeho klient odešel se sedmiměsíční podmínkou a pokutou 130 tisíc korun.