Kokain místo kakaa. Padající ceny bobů nutí farmáře přejít na koku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kokain místo kakaa. Padající ceny bobů nutí farmáře přejít na koku

, frn,
Kokain místo kakaa. Padající ceny bobů nutí farmáře přejít na koku
Zdroj: United Cacao, kakaovník

Pokles ceny kakaa zvyšuje obavy, že se zemědělci v Peru vrátí k výnosnější, a v Latinské Americe tradiční, plodině. Tou je koka, známá rostlina, ze které se vyrábí kokain.

Kakao na burze ICE Futures U. S. v New Yorku v minulých dnech oslabilo až na 2095 dolarů, nejméně od března 2013. Navíc pád pokračuje již pátý měsíc v řadě, což je nejdelší období od května 1999, uvedla agentura Bloomberg. Podle International Cocoa Organization jsou důvodem vysoké zásoby kakaa.


zdroj: tradingeconomics.com

Cena kakaa za poslední rok spadla (futures kontrakty v USD za tunu) o 25 procent.

To přidělává starosti producentům na celém světě. Země v Jižní Americe se obávají, že místní farmáři přejdou na pěstování koky. V Peru mnoho zemědělců začalo s pěstováním kakaovníku, ale nyní by se mohli vrátit k tradiční plodině, kokainovníku, obává se Eduardo Montauban, manažer z peruánské obchodní komory pro kávu.

Co je koka?
Rudodřev koka nebo též kokainovník pravý, je nejznámější zástupce rodu rudodřev z čeledi rudodřevovité (Erythroxylaceae). Lidové, slangové a cizojazyčné názvy: Koka, Kokain, Kokastrauch, Coca, Huanacoblatt, Mamacoca, Coca bush, Cocain tree, Ipatú, Khoka, Pató.
Jedná se o malý strom nebo keř, pocházející z Jižní Ameriky. Kokainovník pravý pochází pravděpodobně z vlhkých pralesů na východních svazích bolivijských a peruánských And, roste od 300 m až do výše cca 2000 m. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudod%C5%99ev_koka

Obsahovala Coca-Cola kokain? Čtěte více:

Deset faktů o Coca-Cole, které jste (možná) ani nevěděli

 Kampaň Coca-Coly pro rok 2016


I když prezident Peru Pedro Pablo Kuczynski chce podporovat pěstitele kakaa a kávy, světové ceny těchto komodit nahrávají spíše lístkům koky, ze které se vyrábí kokain. Pokud se ceny nevzpamatují, produkce kávy a kakaa v Peru poklesne, varoval Montauban.

Podle zprávy OSN o drogách z roku 2016, se nejvíce koky pěstovalo v Kolumbii, následovalo Peru a třetí byla Bolívie. Celosvětově kokain zneužívá 18,3 milionu lidí. V Peru se přitom produkce koky v letech 2011 až 2014 snížila o 31 procent. Nyní hrozí, že Peru začne dohánět v produkci Kolumbii.

 Hlavní trasy obchodu s kokainem.

Jak se dostává kokain k uživatelům. Zdroj: unodc.org

V Ekvádoru banány a rýže

Obchodníci v Ekvádoru, který je třetím největším producentem kakaa na světě, upozorňují, že místní zemědělci přejdou na jiné plodiny. Banány, rýži nebo kukuřici. Juan Pablo Zuninga, prezident ekvádorské asociace exportérů kakaa uvedl, že náklady na pěstování kakaovníku se pohybují mezi 1800 a 1900 dolarů za tunu, takže při těchto cenách se farmářům tuto plodinu nevyplácí pěstovat. Farmáři v Peru dostávali za tunu kakaových bobů v roce 2016 přes tři tisíce dolarů.

Největší producent kakaa je Pobřeží slonoviny. Čtěte více:

Privátní kapitál vrátil Pobřeží slonoviny do čela Afriky

Válka s drogovými kartely. Čtěte:

Boss bossů se vrací. Mexický fantom Quintero využil problémy konkurentů

Přečtěte si o boomu nové formy drogové turistiky:

Halucinogenní byznys? Sjíždět se ayahuaskou je v módě

 Přístav Pucallpa - maják