Koho bude Moneta: části akcionářů banky se nelíbí podmínky megafúze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koho bude Moneta: části akcionářů banky se nelíbí podmínky megafúze

,
Koho bude Moneta: části akcionářů banky se nelíbí podmínky megafúze
Zdroj: čtk

Někteří akcionáři Monety Money Bank mají výhrady k připravovanému spojení s Air Bank a Home Creditem miliardářů Kellnera a Šmejce.

V Monetě Money Bank je jasné, kdo má hlavní slovo. Ať už na konferenčních hovorech s analytiky a novináři, na valné hromadě nebo na chodbách banky je cítit dominance generálního ředitele Tomáše Spurného. Bankéř s bohatými zkušenostmi ze zahraničí v minulosti pracoval i pro skupinu PFF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. A právě s ním nyní hodlá uzavřít největší „deal“ své kariéry a také největší transakci na tuzemském bankovním trhu za poslední dekádu.

Moneta Money Bank, šestá největší tuzemská banka podle výše aktiv, loni v říjnu ohlásila, že stoprocentně ovládne mnohem mladší a dynamičtější Air Bank a také český i slovenský Home Credit, které patří Kellnerovi se Šmejcem. V tuzemsku by tak vznikl nový velký bankovní hráč, který by šlapal na paty těm největším v čele s Českou spořitelnou.

Nespokojenci z Wall Street

Hraje se o velké peníze. Podle nově zveřejněných podmínek z konce minulého týdne by – i po snížení o více než miliardu korun – měla kupní cena dosáhnout 18,5 miliardy korun.

Po dokončení transakce by měli Petr Kellner a Jiří Šmejc získat ve spojené bance maximálně 15procentní podíl, a zařadit se tak mezi suverénně největší akcionáře banky. Kromě akcií by jim Moneta měla část kupní ceny zaplatit v hotovosti a v nově vydaných dluhopisech, aby nesli část rizika spojeného s jejich vydáním. Nová banka ponese jméno Air Bank a slibuje, že rychle poroste a bude vyplácet vyšší dividendu.

Háček je v tom, že celý deal musí schválit akcionáři Monety, mezi něž patří velcí finančníci z londýnského City či americké Wall Street, mezinárodní banky či hedgeové fondy. Někteří z nich byli podle zjištění týdeníku Euro poněkud rozhořčení původními podmínkami transakce. Právě je chce Spurný přesvědčit nově zveřejněnými ústupky.

Celý text čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 25. února. V elektronické verzi ke stažení v App Store a na www.alza.cz/euro.

 Titul Euro 9/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze