Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Marek Loula
Marek Loula
Autor: Archiv ČSOB

Klimatické změny převrátí svět. I finanční, říká Marek Loula z ČSOB

01. prosince, 06:00 - Pavel Daniel
 Marek Loula
Marek Loula
Autor: Archiv ČSOB
01. prosince, 06:00

Marek Loula, vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB, hodnotí třicet let, které už má za sebou novodobá česká ekonomika jako období tří etap. Euforie, privatizace a stabilizace. Za výzvu pro příští dekádu považuje řešení a financování dopadů klimatických změn.

Česko oslavilo třicet let svobody a volného podnikání. Jak toto období hodnotíte z pohledu bankovnictví?

Těch třicet let bych rozdělil zhruba na tři stejné časové úseky. První, který vyvrcholil privatizací českých bank, krizí v Asii a prudkým zvednutím úrokových sazeb v Česku, byl typický nadšením, ale řadou rizik. Na začátku devadesátých let jsme zažívali hromnou chuť lidí po podnikání, ovlivněnou nabytou svobodou a koncem totalitního režimu. To ale přineslo velkou nejistotou pro firmy v právním prostředí as tím spojené komplikace se získáním peněz na jejich provoz. Typickým rysem té doby byla velmi malá přítomnost českého vlastního kapitálu.

A další dva úseky?

Tak druhým bych ohraničil vypuknutí celosvětové finanční krize. Typické bylo to, že většina českých podniků jí nečekala, na rozdíl třeba od současného ekonomického zpomalení v Německu. Firmy s ním počítají a už letos hlavně většina těch výrobních zaznamenala v exportech do Německa desetiprocentní propady. Stejná očekávání platí i pro příští rok.

Díky tomu, že s tím exportéři počítají, neodehrává se „šoková“ terapie, která by ohrozila schopnost splácet závazky. Navíc i velké firmy mají finanční polštáře, které v případě potřeby rozpouštějí. Třeba tak, že ruší agenturní pracovníky. Z informací od našich klientů vyplývá, že u velké části průmyslových firem výrazně poklesne počet agenturních pracovníků do konce roku 2019. A třetí etapa je současnost.

Když se vrátíme do minulosti, vybavíte si nějaký typický znak pro start ekonomické transformace?

Platilo, že tomu, kdo měl tehdy velmi dobrý nápad nebo se chopil fungujícího podnikání, nehrozila většinou nějaká velká konkurence.

Jak tehdy banky přistupovaly k úvěrování firem?

Pro naši banku bylo vždy typické, že na rozdíl od svých konkurentů, byla při posuzování firemn