Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

 Davy čínských turistů přispívají k projektování čínské „soft-power“ víc než všechny kanceláře Konfuciových center a projevy si Ťin-pchinga dohromady
Davy čínských turistů přispívají k projektování čínské „soft-power“ víc než všechny kanceláře Konfuciových center a projevy si Ťin-pchinga dohromady
Autor: Profimedia.cz

Když Číňan vezme manželku a synka na výlet, utratí dvakrát tolik než Američané

 Zámečník 27. května 2018, 06:01  -  Miroslav Zámečník
 Davy čínských turistů přispívají k projektování čínské „soft-power“ víc než všechny kanceláře Konfuciových center a projevy si Ťin-pchinga dohromady
Davy čínských turistů přispívají k projektování čínské „soft-power“ víc než všechny kanceláře Konfuciových center a projevy si Ťin-pchinga dohromady
Autor: Profimedia.cz
27. května 2018, 06:01

Číňané jsou po Američanech nejpočetnější mimoevropskou skupinou turistů u nás. A v budoucnu jich bude jezdit čím dál víc.

Jsou turistické destinace, o nichž se říká, že je jednou za život musíte vidět. Když se tím začnou řídit i Číňané, je to ve světových turistických centrech setsakra hodně vidět. U vedlejšího stolu si manželé s asi čtyřletým chlapečkem pokoušejí objednat večeři. Hlava rodiny luští jídelní lístek na ručním papíře, bez instruktážních fotek, pak několikrát mění v takové té asijsky lámané angličtině objednávku, ale číšník je profesionálně trpělivý. Nakonec jsou všichni spokojení, i ten malý kluk jednou rukou spořádá spaghetti vongole, zatímco druhou mastí nějakou hru na mobilu; obojí neuvěřitelně šikovně. Co by ne, když nudle jsou prý starý čínský vynález.

Mezitím z vlaku vystupuje další menší skupinka (asi tak dvou set) turistů a vydávají se prozkoumat Manarolo, nejpůvabnější a nejfotografovanější místo na pobřeží italské Ligurie s domy v pastelových odstínech nalepených v strmých svazích nad mořem. Babylon na Cinque Terre v plném proudu, a to hlavní sezona ani zdaleka nezačala.

Projekce moci

Číňané berou turisticky atraktivní místa téhle planety, typicky ta zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, již pár let útokem. Zrovna v místech, která nejsou stavěná na masovou organizovanou turistiku - což v případě městeček v Cinque Terre platí ještě mnohem víc než v Českém Krumlově -, jsou vagony a autobusy plné Číňanů nedílnou součástí „celkového zážitku“. Snad když slaví svůj lunární Nový rok, to by na ně člověk nemusel narazit, ale jinak jsou všude. Jak si tak na vhodných i nevhodných místech dělají selfíčka a spolehlivě ucpávají titěrné uličky, přispívají k projektování čínské „soft-power“ víc než všechny kanceláře Konfuciových center (čínských kulturních středisek) a projevy Si Ťin-pchinga dohromady.

Kam Číňané do Evropy jezdí ( Zdroj: Eurostat, Autor: Euro )

A to není všem dnům ani zdaleka konec, i když Číňané už teď na výjezdech do zahraničí utrácejí dvakrát tolik než Američané, kteří jsou světovou jedničkou na příjezdech („incomingu“) a mají pohodlné aktivní saldo v cestovním ruchu. Čína je sice incomingová čtyřka, ale saldo je negativní v řádu dvou set miliard dolarů. Pokud věříte předpovědím Světové organizace pro cestovní ruch (UNWTO), bude turistika dál expandovat a většina přírůstku trhu (z jedné miliardy příjezdů v roce 2012 na 1,8 miliardy v roce 2030) připadne na cestovatele z rozvíjejících se ekonomik. Pro srovnání: V roce 1950 bylo celosvětově příjezdů asi 25 milionů. Čína sice nebude nejlidnatější země, ale oproti Indii bude mít mnohem širší střední třídu s takovým ročním příjmem, který umožňuje výjezdy do ciziny. V roce 2021 by do zahraničí mělo vyjet přes dvě stě milionů Číňanů.

Číňan na výletě

Turisty ze skupinových zájezdů z Čínské lidové republiky, zejména ve věku nad 40 let a „z provincií“, lze na první pohled snadno rozlišit od blahobytně vyhlížejících sofistikovaných Číňanů z „měst prvního pásma“, kteří jsou jazykově lépe vybaveni a troufají si cestovat na vlastní pěst a vše vyřizovat po internetu. Těch je asi pětina, „Maovy zástupy“ s čínským průvodcem představují asi 35 procent, zbytek je někde mezi tím a nakoupil si zájezd z katalogu.


Digitální Klondike: Praha řeší, jak zkrotit Airbnb

Praha řeší, co s Airbnb, ilustrační foto ( Autor: shuttershock )


První zahraniční destinací bývají nedaleké Japonsko a Jižní Korea, oblíbené jsou zbloudilé čínské ovečky v podobě Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu, pak teprve další asijské země v čele s Thajskem. Z opravdových „zámořských“ destinací je nejoblíbenější Evropa, kde má svoje místečko v první desítce oblíbených destinací i Česká republika, a obhlédnout je třeba také Spojené státy. Obchodníci všech zemí vesměs nacházejí v „kontinentálních Číňanech“ zalíbení především pro jejich nákupní horlivost, podle specializovaných průzkumů China Luxury Advisors z loňského roku nakoupí zboží v průměru za 1282 dolarů, oblíbené jsou módní hadříky včetně dámských kabelek, následované značkovými voňavkami. Mezi čínskými burany a prvopásmovými měšťany nejsou, pokud jde o nákupní preference a průměrnou útratu, podle již zmíněného průzkumu zásadní rozdíly.

Zahraniční hosté v českých hotelích ( Zdroj: ČSÚ, Autor: Euro )

Mladší a sofistikovanější samozřejmě touží po zážitcích a poznávání cizí kultury včetně gastronomie (mají velmi rádi pivo), suverénně nejdůležitějším faktorem při výběru destinace je však pocit bezpečí, což Česku nahrává. A to je teprve začátek - jak poroste počet přímých letů z Číny a s ním povědomí o Česku, Hradčany a Krumlov si zahrají v pár tamních seriálech, počet čínských turistů u nás určitě poroste. Už teď jsou po Američanech nejpočetnější mimoevropskou skupinou před Jihokorejci. Agentura CzechTourism, která vidí v asijských turistech silný růstový příběh, se snaží lákat k návštěvě i spoluprací s tamními blogery a influencery, kteří ovlivňují názory na to, co je žádoucí a hezké, a mají prý obrovskou sledovanost i u starších věkových skupin. Byli jsme varováni předem.

Dále čtěte:

Minipivovary: Česko má novou turistickou atrakci

Pivo lepí Sudety. Zapomenuté hřebeny a údolí Krušných hor oživuje pivní stezka

Udej souseda! Berlín bojuje s AirbnbČtěte také

Dopravní prostředky jsou klíčovou položkou českého vývozu do Ruska, ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci

Ačkoli se může zdát, že hodnota českého vývozu do Ruska není příliš vysoká, je pro naši…

před 1 hodinou

 Prostitutky, ilustrační foto

Česko na cestě k legální prostituci: regulace je nejblíž od roku 1989

Na regulaci prostituce stát může vydělat stovky milionů ročně. Šance na její prosazení je…

21. května 2019

 Veba Broumov, ilustrační foto

Věřitelé a soud schválili reorganizaci textilky Veba Broumov, podnik získá Otakar Moťka

Věřitelé a soud schválili reorganizační plán firmy Veba Broumov, která patří k největším…

21. května 2019

 Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na Václavském náměstí

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Na pražském Václavském náměstí protestuje proti vládě podle organizátorů asi 50 tisíc…

21. května 2019

Události  Ilustrační foto

Úplná obnova přepravy ropy Družbou potrvá dva měsíce, tvrdí v Bělorusku

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění suroviny potrvá dva…

21. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Auta
DKV radí: neodkládejte registraci na nové české mýto
Nové nákladní pneumatiky Goodyear
Nové plug-in hybridní Audi Q5 slibuje nejvyšší rychlost 239 km/h a spotřebu 2,1 l/100 km
Svět F1 přišel o jednoho ze svých legendárních jezdců. Niki Lauda zemřel
Další neoficiální fotky potvrzují, že facelift Škody Superb žádnou designovou revoluci nepřinese
Hry pro příležitostné hráče