Investice do factoringu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Investice do factoringu

Vlastimil Poliačik,
Investice do factoringu
Zdroj: Profimedia.cz

Factoring se stále častěji dostává do hledáčku investičních firem. Byznys s pohledávkami totiž není jen zajímavý pro firmy, které potřebují řešit svoje cashflow, ale i pro investory.

Podle Milana Cermana, předsedy představenstva společnosti AKCENTA CZ je factoring velmi zajímavý pro krátkodobé investice. To byl i jeden z důvodů, proč společnost AKCENTA CZ, která realizuje pro exportéry a importéry zahraniční platební styk a devizové operace, koupila startupový projekt Zalep.to. „Nikdy jsme se netajili chutí rozšířit naše portfolio finančních služeb, abychom našim klientům mohli přinést komplexní řešení. Možnost financování faktur do tohoto konceptu jednoznačně zapadá, uvedl Cerman s tím, že „zejména střední a menší firmy se často potýkají s tím, že jim velcí odběratelé diktují příliš dlouhou dobu splatnosti faktur. Díky platformě Zalep.to mohou získat peníze už do pěti dnů. A na druhé straně je projekt zajímavý také pro investory, kteří chtějí své investiční portfolio doplnit právě o investování do faktur prověřených společností. “

Zalep.to

Zalep.to je peer-to-peer (P2P) platforma, která propojuje podnikatele, kteří chtějí prodat pohledávky,  s investory, jejichž cílem je naopak investovat. Díky tomu dochází ke snížení nákladů, souvisejících s transakcí a technologie navíc vše automatizuje a zjednodušuje.

„Našim záměrem od počátku bylo přinést produkt financování faktur do 21. století. Za cíl jsme vždy kladli zvýšení dostupnosti hlavně pro malé a střední firmy, ale také jednoduchost a transparentnost. Na straně investorů jsme zase chtěli zpřístupnit možnost krátkodobých investic, které významným způsobem pomáhají při diverzifikaci investičních portfolií. Nespornou výhodou v tomto směru je velmi dobrá znalost našich téměř 40 tisíc klientů, upozorňuje Ceman.

40 tisíc klientů

Právě firma typu AKCENTA CZ, která v současné době disponuje 40 tisíci klienty, má výraznou výhodu v oblasti faktoringu.  Investoři totiž mají možnost do faktur investovat s vědomím, že jsou vystavovány prověřenými firmami.  Platí to samozřejmě i opačně, kdy transparentní firma získá rychleji peníze za fakturu.

„Od začátku jsme věděli, že k většímu rozvoji společnosti bude zapotřebí silný partner, který pomůže s budoucím rozvojem. Myslím, že jsme právě takového ve společnosti AKCENTA CZ našli a věřím, že Zalep.to je nyní v těch pravých rukou,“ uvedl k akvizici Tomáš Hanáček, spoluzakladatel platformy Zalep.to.

Jednoduchost

Celý proces obchodování s pohledávky je jednoduchý. Klient fakturu, kterou chce prodat, nahraje do systému Zalep to. Tato společnost zašle nabídku k profinancování dané faktury. Do pěti dnů klient získá 80 procent z pohledávky, ponížených o servisní poplatek. Jakmile odběratel zaplatí fakturu, získá klient zbylé peníze, avšak snížené o odměnu pro investora.

V současné době probíhá migrace systémů a pilotní provoz platformy s tím, že by služba měla být dostupná českým klientům AKCENTY CZ na konci letošního roku, výhledově potom také na dalších trzích, kde AKCENTA CZ působí.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze