Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Evropská Unie
Evropská Unie
Autor: Shutterstock

Jedna Unie, mnoho institucí aneb K čemu slouží Komise a jaký je rozdíl mezi Evropskou radou a Radou EU

02. prosince, 19:57 - Tomáš Bohuslav
Evropská Unie
Evropská Unie
Autor: Shutterstock
02. prosince, 19:57

Od vstupu České republiky do Evropské Unie uběhlo letos v květnu již 15 let. Přesto se ale najdou tací, kteří i po tak dlouhé době stále nemají v její organizační struktuře zcela jasno. Jak tedy EU vlastně funguje, kdo stojí v jejím čele a jaké orgány ji řídí?

Udávání směru půlmiliardové Evropské Unie má na starosti trio hlavních institucí. Jsou jimi Evropská komise, Rada Evropské unie a Evropský parlament. Kromě nich tu jsou ale i další významné orgány, bez nichž se by EU jako taková neobešla. Jmenovitě pak například Evropská rada, Soudní dvůr Evropské Unie, Evropská centrální banka či Evropský účetní dvůr.

Evropská komise

Evropská komise (EK) se na řízení EU podílí na základě čtyř hlavních pravomocí. Tou bezesporu nejdůležitější z nich je předkládání návrhů nových právních předpisů Evropskému parlamentu a Radě. Mimo to ale řídí jednotlivé politiky EU a přerozděluje finanční prostředky z evropského rozpočtu, který současně sama vypracovává.

Ze svého titulu hájí Komise právní zájmy Evropské Unie jako celku ve všech jejích členských státech a naopak zastupuje všechny tyto členské země na půdě nejrůznějších mezinárodních organizací. Pro Evropskou Unii pak EK vyjednává mezinárodní obchody se třetími státy.

Komise sestává z osmadvaceti komisařů - každý z nich zastupuje jeden členský stát. Počínaje 1. prosincem roku 2019 se však tento počet snížil na 27. Právě tehdy se totiž po pěti letech a jednom měsíci navrch složení Komise sídlící v Bruselu zcela obměnila, přičemž odcházející Velká Británie svého komisaře navzdory evropské žádosti do jejích řad již nedosadila.

Novou předsedkyní EK se poprvé v její historii stala žena, a sice německá politička Ursula von der Leyenová, jež na tomto postu nahradila odstupujícího Jeana-Clauda Junckera z Lucemburska.

Rada Evropská unie

Dříve nesl tento orgán označení Rada ministrů, to proto, že v jeho rámci scházejí ministři všech členských států za účelem projednávání, schvalování a koordinování jednotlivých legislativních předpisů a evropských politik.

Kromě přijímání zákonů se ale též na základě příkazů Evropské rady podílí na vytváření zahraniční a bezpečnostní politiky EU a uzavírání dohod mezi Unií a třetími státy, respektive mezinárodními organizacemi.

Zajímavostí na fungování Rady Evropské unie je ta skutečnost, že nezasedá vždy ve stejném složení. Na zasedání se totiž může objevit hned v deseti různých zastoupeních – v závislosti na tom, které oblasti se projednávaná záležitost týká, vyšlou členské státy na daný mítink příslušného zástupce své vlády.

Stejně jako EK, také Rada EU sídlí v Bruselu, přičemž každých šest měsíců jí předsedá jiná země. České republice bylo předsednictví přiděleno doposud pouze jednou, a