Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno

,
Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Úvěry na bydlení zlevnily meziročně skoro o půl procenta.

Finance V červenci letošního roku klesla průměrná cena úvěru na bydlení u stavebních spořitelen a hypotečních bank meziročně o 0,42 procentního bodu. Podle Indexu RPSN, který na základě dat České národní banky zpracovává Česká bankovní asociace, činila v červenci průměrná RPSN (roční procentní sazba nákladů) 2,37 procenta, přičemž ve stejném měsíci loni to bylo 2,79 procenta.

Sazba RPSN, která vyjadřuje celkové náklady na úvěr včetně všech poplatků, klesla i meziměsíčně, a to o 0,1 procentního bodu. „I když se zdá, že snížení RPSN o 0,1 procentního bodu oproti červnu není velké, z průměrné hypotéky 2,7 milionu korun na 20 let už toto snížení bude znamenat skoro 30 tisíc korun, nemluvě o výrazném snížení oproti červenci 2019,“ říká hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Staňura upozorňuje i na to, že se snížil rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou. „Znamená to, že banky sáhly ve svých nabídkách po snížení nejen úrokové sazby, ale i dalších nákladů,“ dodává. Náklady na úvěry na bydlení se v Česku začínají blížit historickému minimu z listopadu 2016, kdy RPSN činila 2,01 procenta. Trh tedy znovu testuje své dno.

Skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v červenci 2020 objemu 19,2 miliardy korun, což je o dvě procenta víc než v červnu 2020 a o 40 procent více než v červenci 2019.