Huml a Císař hlásí návrat. Chalupy jdou opět na dračku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Huml a Císař hlásí návrat. Chalupy jdou opět na dračku

, Dalibor Dostál,
Huml a Císař hlásí návrat. Chalupy jdou opět na dračku
Zdroj: Tomáš Kubelka/MF

Zájem Čechů o klidnou dovolenou v tuzemsku žene ceny chat a chalup vzhůru. Za poslední roky vzrostly o desítky procent.

Ještě před několika lety se zdálo, že chataři a chalupáři v Česku jsou druh určený k vyhynutí. Jenže exotické dálky se už mnoha tuzemským turistům přejedly, a tak se vracejí do klidu českých luhů a hájů.

Na cenách chat a chalup je to znát. V oblíbených rekreačních lokalitách vzrostly za poslední tři roky až o 40 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenaly některé horské oblasti a také nejoblíbenější chatařské lokality s dobrou dostupností z Prahy a Brna.

Na víkend ideální

Silná poptávka ze strany pražské a brněnské klientely ovlivňuje ceny „víkendových“ nemovitostí v blízkosti těchto měst. Ve Středočeském a Jihomoravském kraji stouply v období let 2015 až 2017 ceny chat a chalup přibližně o 30 procent. A podražily i vzdálenější rekreační lokality.


Česko jako cíl. Tuzemští turisté chtějí lovit atraktivní zážitky i doma

 ilustrační foto


„Ze zmíněných tří let jsme zaznamenali největší nárůst cen chat a chalup během toho posledního, tedy 2017, kdy ceny srovnatelných nemovitostí vzrostly až o 20 procent oproti roku 2016,“ popisuje situaci v okolí Prahy Jan Bareš, oblastní manažer pro Středočeský kraj společnosti M&M reality, která cenovou analýzu vytvořila.

V blízkosti Brna se nejlépe prodávají chaty a chalupy v hodnotě zhruba 900 tisíc korun, které nejsou od města vzdálenější než 50 kilometrů. Mezi žádané lokality ze strany brněnské klientely patří Vysočina, Žďárské vrchy a okolí novomlýnských nádrží. „Klienti vítají možnost většího volnočasového vyžití v blízkém okolí chalupy, například cyklostezky,
možnost rybaření, naučné stesky a podobně,“ konstatuje Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M reality.

Skok o 20 procent

Výrazný, zhruba třicetiprocentní nárůst cen chat a chalup ukázaly prodeje těchto nemovitostí také v Pardubickém, Karlovarském a Zlínském kraji, a ještě vyšší v Královéhradeckém kraji, kde ale statistiku ovlivňují rekreační objekty v nejžádanějších horských lokalitách.

Také v některých žádaných rekreačních lokalitách Jihočeského kraje vrostly ceny nemovitostí zhruba o 20 procent. Chalupa o velikosti 80 metrů se zahradou o rozloze 450 metrů čtverečních, která se v současnosti prodává za 1,2 milionu, by před třemi roky byla o 200 tisíc levnější.

Drahé Krkonoše

V Krkonoších, tedy nejdražších tuzemských horách, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje mezi 80 a 90 tisíci korunami. Vyšší pořizovací náklady tam ale majitelé mohou kompenzovat formou krátkodobých pronájmů.

Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější jsou Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora–Pec. Také ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ dodává Bareš.


Čtěte také:

Pivo lepí Sudety. Zapomenuté hřebeny a údolí Krušných hor oživuje pivní stezka

 Zum Wohl! Slavnostní přípitek před pivovarem a muzeem v Rechenbergu. Vpravo speciální půllitr, který mohou získat pivaři za návštěvu deseti pivovarů Krušnohorské pivní stezky


V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech v novostavbách, tak i po původních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem.

Apartmán 2 + kk s ubytovací kapacitou pro čtyři až pět osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezony pronajímat za 2500 až 3500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2000 až 3000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1500 až 2000 korun za jednu noc.

Článek vyšel v magazínu Profit