Glosa: Anatomie Haškovy lži - Euro.cz

Přihlášení

Glosa: Anatomie Haškovy lži

, David Klimeš,
Glosa: Anatomie Haškovy lži
Zdroj: Mladá fronta E15

I lhát se musí umět. A druhý muž ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek to evidentně neumí. Kromě taškařice okolo schůzky u prezidenta Miloše Zemana se už dříve Hašek zaskvěl například při obhajování svého doktorátu a pak při lavírování okolo souběhu hejtmanské a poslanecké funkce. Škoda, že i u nás známý seriál Anatomie lži je jen americkou fikcí. Mít zde reálného Dr. Lightmana, který z lidského chování, mimiky a gest dokáže odhalovat lži a zločiny, Hašek by byl ideálním studijním materiálem.

Nelhat. Jen mlžit jako Sobotka

Haškova životní chyba se špatně vymyšlenou lží nejen posílila předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, ale především Sobotkovi dodala auru pravdomluvného čestňáka. Nic přitom nemůže být dál od pravdy. Sobotka opakovaně mlžil, zda volil v roce 2003 Miloše Zemana prezidentem (je jasné, že ne).

Jako ministr financí lhal o nutnosti více jak 100miliardového deficitu při skoro 7procentním růstu HDP. Známé je jeho vytáčení ze zneužívání poslaneckých náhrad na jiné účely. Naposledy si pokroutil páteř při vnitrostranické hádce o podporu Rusnokově vládě, kdy z obrany parlamentní demokracie přehodil o 180 stupňů výhybku a naskočil k většině s hlasitým přitakáváním prezidentské vládě jako cestě k předčasným volbám. Nikdy se ale Sobotka nenechal chytit při lži přímo.


Vývoj kolem krize v ČSSD sledujte online na E15.cz


JUDr. ze Sládkovičova

To Hašek překonal i slavného strýčka Vika Stanislava Grosse. A několikrát. V roce 2010 získal titul JUDr. na malé soukromé slovenské škole ve Sládkovičově. Když se vyrojily pochyby, zda na škole vedené slovenským sociálním demokratem získal titul dle pravidel, udělal by lépe, kdyby věc rozmlžil a zahrál do autu, jak to geniálně umí jeho konkurent Sobotka.

Jenže Hašek, který chce vypadat proti Sobotkovi jako muž činu, udělal sympatickou chybu: nechal si od odborníků z českých právnických fakult práci posoudit: „S výsledkem seznámím voliče i média.“ Jenže pak obrátil a po půl roce jen prohlásil, že posouzení dopadlo prý výborně. „Jsem s jejich výsledkem spokojen,“ prohlásil se za arbitra věci a vysvětlil veřejnosti, že co je příliš podezřelé, logicky nezasluhuje další pozornost: „Protože se moje rigorózní práce stala předmětem mnoha spekulací, nehodlám nadále toto téma podporovat.“ Neřekl tak ani, kdo práci údajně posuzoval. Celá kauza tak skončila pro Haška hůře, než kdyby se od počátku odvolával na nedotknutelnost svého soukromí.

Život na D1

Ještě závažnější chybou byl Haškův obrat okolo souběhu práce poslance a hejtmana (Hašek má navíc asi 20 dalších funkcí a ve Sněmovně ho kolegové moc nevidí). Po zvolení jihomoravským hejtmanem pronesl nyní už legendární větu: „S ohledem na vzdálenost mezi Brnem a Prahou by bylo dlouhodobě fakticky nemožné kvalitně zvládat pracovat jako jihomoravský hejtman a poslanec českého parlamentu.“ Zřejmě vysprávky D1 ho přesvědčili o opaku a v roce 2010 opět kandiduje na poslance a místo si později drží jako strategickou funkci v boji se Sobotkou.

Z aktuálních voleb za mocné podpory Zemana udělal fakticky referendum na jihomoravské kandidátce, zda více preferenčních hlasů získá lídr Sobotka či on na druhém místě. Politicky geniální, ale ten počáteční slib o nemožnosti plnění obou funkcí výsledný dojem hodně pokazil.

Lžu, tedy jsem

A nyní se Hašek jako lhář-amatér projevil potřetí. Představte si, že nějakým zázrakem se v lednu stal prezidentem sobotkovec Jiří Dienstbier. Ještě v noci po sněmovních volbách si zve na Pražský hrad Sobotku, Lubomíra Zaorálka a Milana Štěcha. Padne rozhodnutí obvinit Haška z podrývání předsedovy autority, obvinit ho ze špatného volebního výsledku a nedat mu ve vládě ani ministerstvo zemědělství. Jakmile se však schůzka prolákne do médií, zkušený Sobotka nasadí okamžitě upřímný výraz, že schůzka se samozřejmě konala, o pozvaných však rozhodoval prezident a jemu je osobně velmi líto, že se jí Hašek neúčastnil.

 Michal Hašek
Lžu, tedy jsem

Jenže Hašek je v tomto jiný než Sobotka . Jeho neudržitelné lhaní o schůzce u Zemana navíc bylo neuvěřitelně arogantní. V nyní již slavném grilování u Daniely Drtinové není ani tak podstatné, že lhal, ale že schůzku fakticky přiznal nabubřelým otřením se o rivala Dienstbiera: „Já jsem řekl, že údajná schůzka s prezidentem Zemanem a některými sociálními demokraty je stejná fáma jako údajné schůzky Jiřího Dienstbiera a dalších sociálních demokratů s Miroslavem Kalouskem na Ořechovce tady v Praze, kde údajně měly být dojednávány povolební koalice ČSSD a TOP 09. Já tomu nevěřím, nestalo se ani to první a určitě ani to druhé.“

Jestli si myslel, že mu řadoví sociální demokraté zatleskají za tak chytře konstruovanou lež, ve které se fakticky přiznává s argumentem, že v české politice lžou fakticky všichni, tak se krutě spletl. Hašek si zaslouží politický pád ne proto, že lhal, ale proto, že to neumí tak dobře jako jeho kolegové.

Dr. Lightman by se mu tak vlastně možná ani moc nevěnoval. Co taky může být zajímavého na lháři, který si libuje v přiznávání k vlastním lžím.


Dále čtěte:

Mynář v pasti logiky: Nevím, o čem schůzka byla, ale vím jistě, o čem nebyla

PROFIL: Sobotka konečně ukázal ostré lokty. A Hašek se ho neumí zbavit

„Mrzí mě to, lhát se nemá,“ kál se Michal Hašek