Fax žije. Němci na něj nedají dopustit, objednávají přes něj i jídlo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Fax žije. Němci na něj nedají dopustit, objednávají přes něj i jídlo

,
Fax žije. Němci na něj nedají dopustit, objednávají přes něj i jídlo
Zdroj: Profimedia.cz

Mladší generaci slovo fax zřejmě neřekne nic, ve starší možná vyvolá nostalgickou vzpomínku. Proto asi leckoho překvapí, že tato ve srovnání s dnešními možnostmi archaická technologie z firemních stolů nezmizela a dokonce zájem o ni roste. Například v Německu fax stále používají dvě třetiny firem. Faxu věří i díky tomu, že je odolný vůči kybernetickým rizikům.

Martin Hager má důvod k úsměvu. Ředitel mnichovské firmy Retarus v místnosti se servery, které zajišťují chod devíti tisícům faxů, tvrdí, že němečtí podnikatelé jsou na službách faxu stále závislí a denně jej používají. I když se komunikační technologie vyvíjí velmi rychle, konzervativní podnikatelé v německé ekonomice věří osvědčeným řešením. Faxům, sms zprávám, e-mailům. „Pro většinu firem je fax stále nepostradatelný,“ tvrdí Hager.

Firma měla loni obrat 30 milionů eur (768 milionů korun), to je o 50 procent více než před deseti lety. Podnikání v tomto oboru je stabilnější, než by se mohlo zdát. Německé firmy na komunikaci přes fax nedají dopustit. „Fax funguje jako symbol Spolkové republiky Německo. Lidé nedůvěřují novému, mají rádi osvědčené a bezpečné věci,“ napsal týdeník Wirtschaftswoche k tomuto fenoménu.

Dvě třetiny firem ve čtvrté největší ekonomice světa pravidelně využívají faxové přístroje, uvedla asociace telekomunikačních firem Bitkom. Po e-mailu, telefonu a klasické korespondenci patří fax stále k nejdůležitějším komunikačním kanálům mezi podnikateli.

Proto ani v následujících letech není pravděpodobné, že by komunikace přes fax z německých firem zmizela. Faxová čísla mají německé firmy stále na svých navštívenkách. Německá pošta zavedla tuto službu už téměř před 40 lety, v roce 1979. Zlaté časy zažívaly telefaxové přístroje už v 80. letech minulého století.

Objednávky jídla jedině faxem

Ředitel firmy Retarus tvrdí, že německým faxovým přeborníkem je kurýrní společnost Lieferheld, která dodává zákazníkům jídlo. Denně přes servery společnosti pošle čtvrt milionu objednávek.

Faxy hojně využívá i chemický a farmaceutický koncern Bayer. Každý den faxem posílá třiceti tisícům zemědělců zprávu o počasí s přesností na několik čtverečních kilometrů. Lékaři a laboratoře často využívají faxy kvůli citlivým informacím o pacientech. Tato komunikace je populární pro rezervaci u mnoha hotelových řetězců.

Firmy faxy používají kvůli tomu, že mají potvrzení, že zpráva druhé straně došla. Zpráva také neskončí v nevyžádané poště, jak tomu často je u e-mailů. Faxová komunikace je také odolná před kybernetickými útoky.

Podepsané dokumenty zaslané faxem se považují v celém obchodním světě jako právně závazné. Proto má Retarus zákazníky také mezi velkými bankami a pojišťovnami. Počet zákazníků firmě stále roste, pochvaluje si její ředitel.

Dále čtěte:

Topení budoucnosti: Češi pomohou globální expanzi německé Cloud&Heat

Konec jednosměrného provozu. I české firmy už vydělávají na německém trhu

Česká firma Bagaterie Boulevard expanduje v Německu, ilustrační foto.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze