Investorům nabídl jen modlitbu. Šéf WeWork srazil hodnotu firmy na pětinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Investorům nabídl jen modlitbu. Šéf WeWork srazil hodnotu firmy na pětinu

,
Investorům nabídl jen modlitbu. Šéf WeWork srazil hodnotu firmy na pětinu
Zdroj: Profimedia.cz

Firmu WeWork, která nabízí sdílení kancelářských prostor, založil a do minulého týdne vedl Adam Neumann. V čele firmy skončil kvůli firemním výsledkům nepřesvědčivému přístupu k plánovanému vstupu společnosti na burzu. Tržní hodnota WeWork se od začátku roku snížila ze 47 miliard dolarů na méně než 10 miliard. Pád Neumanna připomíná osud bývalého šéfa Uberu Travise Kalanicka.

Z posledních zveřejněných hospodářských výsledků firmy vyplynulo, že WeWork prodělává na jednom zákazníkovi ročně 5197 dolarů (122 650 korun), což ukazuje na to, že obchodní model firmy není udržitelný. To byl jeden z důvodů, proč z pozice výkonného šéfa odešel Adam Neumann. Čelil ohromnému tlaku investorů i zbytku vedení firmy, jež se proslavila svým konceptem coworkingových prostor po celém světě. Neumann zůstane členem představenstva bez výkonných pravomocí.

„I když naše podnikání nikdy nefungovalo lépe, v posledních týdnech se zesílil tlak na moji osobu, což mě rozptylovalo. Proto jsem se rozhodl v nejlepším zájmu firmy odstoupit z pozice ředitele,“ vysvětlil Neumann. Firma nyní působí v 11 městech 29 zemí a poskytuje každý den služby 527 tisícům klientů.

Že tlak na Neumanna zesílil, mělo dobré důvody. Před plánovaným vstupem na burzu si měl vyplatit až 700 milionů dolarů (16,6 miliardy korun) prodejem akcií a půjčkami.


Uber hledá nového generálního ředitele, firemní kulturu a především logiku vlastní existence

 Šéf Uberu Travis Kalanick


Web Motherboard poznamenal, že historky o excentrickém zakladateli firmy připomínají brakovou literaturu. Například prospekt pro investory, který firma musí zveřejnit před vstupem na burzu, začínal modlitbou za „naši energii“. Další informace zájemci o akcie nedostali.

Vstup společnosti na trh Nasdaq je zatím nejasný, mělo by k němu dojít do konce tohoto roku. Původní termín společnost přehodnotila. Kroky Neumanna totiž vedly k tomu, že se tržní hodnota firmy propadla ze 47 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), na něž ji ohodnotila investice japonské SoftBank na začátku roku, na méně než 10 miliard dolarů (236 miliard korun), jak vyplývá z odhadu odezvy na primární úpis akcií.

Neumann se snažil vytvářet dojem, že společnost stále roste, a přitom spotřebovávala miliardy dolarů od investorů. Valuace firmy neodpovídala výsledkům hospodaření. Nejvíce na tom prodělává právě SoftBank.

WeWork si tak vysloužila přirovnání k Uberu a jeho hospodaření. Bývalý šéf a zakladatel alternativní taxislužby Travis Kalanick odstoupil po řadě skandálů v červnu 2017.

Dále čtěte:

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Nejen Uber. Saúdové dali miliardy do firem, jejichž služeb Západ denně využívá

Ohodnoťte tento článek
Diskuze