Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Ekonomické dějiny velrybářství. Kytovce lidé lovili již v době kamenné

 Zámečník 19. ledna, 20:53  -  Miroslav Zámečník
19. ledna, 20:53

Velryby vyryly v dějinách některých národů tak hlubokou stopu, že se jejich lovu dodnes nechtějí vzdát.

Na strmých skalách nad potokem Daegok-čon nedaleko jihokorejského přístavního města Ulsan jsou rytiny nejrůznějších zvířat, od tygrů přes divoká prasata, jeleny až po mořské želvy. Nejoblíbenějším motivem jsou… velryby. Neznámý autor jednou kytovce zobrazil jakoby z ptačí perspektivy, jak plují ve skupinách, jindy je namaloval, jako kdyby plul pod nimi a viděl jejich rýhovaná těla zespodu. Petroglyfy jsou tak realistické, že je klidně můžete použít jako klíč k určování druhů. Kdokoli byli lidé, kteří je do skály nedaleko Japonského moře tesali, tak keporkaky dlouhoploutvé, velryby černé i šedé nebo vorvaně perfektně znali.

A nejenom že je znali, na skále jsou zachyceny i scény, kdy lovci v člunech velryby obkličují a vrhají po nich harpuny s plováky z tulení kůže. Vykopávky odhalily velrybí kosti s vroubky po zásazích harpunou. Nejzajímavější na tom je, že ony pozůstatky ulovených velryb pocházejí z období 5500 až 4700 let před naším letopočtem. Velrybářství je tedy nesporně velmi staré řemeslo, které neolitičtí lovci a sběrači ve východní Asii zvládli pár tisíc let předtím, než se v údolí Nilu začaly stavět první pyramidy.

Příležitosti, jak získat tuny masa a tuku, se chopili i v dalších částech světa, od Inuitů v Beringově úžině přes indiánské kmeny na severozápadním pacifickém pobřeží až po Evropany. Mezi nimi vynikali Baskové, kteří se specializovali na lov pomalých velryb biskajských už někdy v desátém až jedenáctém století a svoje „know-how“ vyváželi dalším přímořským národům.

Petroglyph s vyobrazením kytovců

Kosti, tuk i spermacet

Z velryb bylo využitelné všechno - maso a tuk, škvařený na olejovitou kapalinu. Před petrolejem byl velrybí tuk zdaleka nejlepší náplní do lamp na svícení a osvědčil se jako mazivo všech strojů průmyslové revoluce. Kostice, jimiž filtrují například plejtváci potravu, byly používány jako výztuže do korzetů, podprsenek, ale i na střešní krytinu. Kosti byly u přírodních národů stavebním materiálem, zatímco v moderní době se rozemílaly na moučku a používaly jako hnojivo. Z vorvaňů se navíc získával vysoce ceněný spermacet, mléčně bílá substance z dutin v lebce používaná kdysi třeba v kosmetice, ale údajně i jako náplň do automatických převodovek.

Nahánění menších kytovců, jako jsou delfíni, sviňuchy nebo kulohlavci, do zátok nebo do sítí, případně lov velkých kosticových velryb či vorvaňů nemohl jejich populace s výjimkou těch nejpomalejších druhů příliš ohrozit. Dokud se podstatně nezlepšila technika lovu. Už v 17. století ovšem velrybářské společnosti pronikly do moří kolem Špicberk, Islandu a Grónska, ba i k pobřeží Severní Ameriky.


Přečtěte si komentář:

Japonsko a lov velryb: koně se také střílejí (a jedí)


Jejich byznys byl spojen s velkými finančními riziky a financování velrybářských výprav je jedním z předchůdců toho, čemu dnes říkáme fondy soukromého kapitálu (private equity). Alternativou bylo udělení monopolu panovníkem, například v Anglii dostaly výsadní postavení Muscovy Company pro arktické oblasti nebo South Sea Company, jak již název napovídá, pro jižní moře.

Na těžkou a nebezpečnou profesi členů posádek velrybářských lodí se specializovala celá města a vesnice nejen v Baskicku, ale třeba i na Fríských ostrovech - na Föhru poskytovala obživu 30 procentům obyvatel, kteří byli po stovkách najímáni do holandských a anglických flotil.


Čínské jaderné ambice v Jihočínském moři:

Čína staví plovoucí jaderné reaktory. Okolí je ve střehu


V roce 1850, kdy psal Herman Melville svého Moby Dicka, bylo již odvětví pevně v amerických rukou - z celosvětové flotily asi 900 lodí jich tehdy 700 s posádkou čítající deset tisíc lidí pocházelo z USA. Většinou z Nové Anglie, z přístavů jako Nantucket (fiktivní kapitán Achab z Moby Dicka), New Bedford a New London.

Z hlediska ekonomického významu se jednalo v tehdejší Americe o páté nejdůležitější odvětví. A právě na velrybářství se finančníci a právníci v New Yorku a Bostonu naučili strukturovat „dealy“, aranžovat financování, alokovat riziko do jednotlivých tranší, motivovat posádky - to vše se pro rozvoj amerického kapitalismu velmi hodilo a „whaling“ byl v tomto ohledu první.

Zničující technologická změna

Nástup technologické změny v polovině 19. století byl pro velryby zničující. Velrybáři získali rychlejší plavidla, ale hlavně účinnější lovecké náčiní. Harpuny vystřelované z kanonů či velkorážových pušek, projektily s roznětkou vybuchující až po proniknutí do silného tukového polštáře zvířete vedly k ohromnému zvýšení odlovu.

Již koncem 19. století byly některé druhy, třeba pomalé „pravé“ velryby rodů Balaena nebo Eubalaena, na severní polokouli téměř vyhubeny, ale postupně byli decimováni i plejtváci a vorvani. Odlov podléhal cyklu, například za velké krize a druhé světové války silně poklesl a po jejím skončení 15 velrybářských zemí podepsalo Mezinárodní konvenci pro regulaci velrybářství (ICRW). Nehledě na konvenci, která měla za cíl nejen ochranu velryb, ale také „řádný rozvoj velrybářství“, a založení Mezinárodní velrybářské komise (IWC), ve skutečnosti lov nejen že neklesl, ale naopak stoupal. Kulminoval až v 60. letech, kdy byly dominantní především flotily Sovětského svazu a Japonska. Moratorium na komerční lov velryb bylo přijato v roce 1982, přičemž některé země začaly velryby ve svých výsostných vodách chránit podstatně dříve.

Japonsko vstoupilo do IWC v roce 1951 a moratorium obcházelo lovem pro vědecké účely. Norsko a Island komerční lov nikdy nepřerušily, v řadě zemí je povolen lov původními etniky, například Inuity na Aljašce a Čukči na ruské straně Beringova průlivu.


Ekolog Josef Fanta: Přestali jsme uvažovat selským rozumem


Japonci na Štěpána oznámili vystoupení z Mezinárodní velrybářské komise a v červenci letošního roku začnou s komerčním lovem velryb ve svých vodách. Spotřebitelé v Japonsku však postupem času o velrybí maso ztratili zájem (spotřeba je asi pět tisíc tun oproti poválečným 200 tisícům tun ročně) a jejich lov je silně prodělečný.

Co naopak vynáší velké peníze, je pozorování velryb ve volné přírodě jako součást ekoturistiky, a to často právě v někdejších velrybářských baštách. Třeba ve Spojených státech stačí půlhodinka plavby z někdejších velrybářských přístavů Nové Anglie a můžete pozorovat dvacetitunové samce keporkaka dlouhoploutvého, jak vyskočí a vší silou prásknou po zádech do vody.

Díky moratoriu se v některých oblastech počty velryb dostaly na úroveň jako před zahájením průmyslového lovu, některé druhy se však nevzchopily a jsou stále na pokraji vyhynutí. Jelikož je lze spolehlivě odlišit (viz ty neolitické petroglyfy), klidně by se daly regulovaným způsobem využívat.

Jenomže na Západě se v posledních čtyřiceti letech vytvořila silná emoční vazba k těmto charismatickým a zjevně inteligentním mořským savcům, kteří ještě ke všemu umějí zpívat.

Velrybí diplomacie: Japonci po odchodu z komise budou komerčně lovit méně kytovců

Dále čtěte:

Cesta na sever. Jan Eskymo Welzl pěšky procestoval Sibiř

Zima se blíží aneb Stručná historie vikingské kolonizace Grónska

Tajemství pravěku: Evropané nebyli otrhaní chudáci


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2018
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Auta
Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 1…
Chystaný malý crossover Škoda dostane jméno podobně velkého čínského SUV
Právě vychází časopis Motocykl 1+2/2019
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Technologie
Honor představil první hodinky. Nabídnou GPS i dlouhou výdrž
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Hry pro příležitostné hráče