Plicní ventilátory české produkce míří do sériové výroby - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Plicní ventilátory české produkce míří do sériové výroby

,
Plicní ventilátory české produkce míří do sériové výroby
Zdroj: Profimedia

Třebíčský podnik Dawell chce začít se sériovou výrobou plicních ventilátorů CoroVent příští týden. První přístroje teď procházejí závěrečnou sérií zkoušek nutných k získání certifikace. Firma podle Jiřího Dennera ze skupiny MICo, do níž spadá i Dawell také vyjednává dodávky dílů. České vysoké učení technické (ČVUT) uvedlo, že ventilátory CoroVent budou v případě velkého zájmu vyrábět i další firmy v ČR.

Plicní ventilátory určené pro lidi nakažené koronavirem vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Vykrýt by měly případný nedostatek plicních ventilátorů v nemocnicích.

Dosavadní výsledky testů podle Dennera ukazují, že jde o spolehlivé a bezpečné ventilátory poskytující potřebné funkce. „Certifikace má potvrdit, že přístroje splňují upravené předpisy, které v souvislosti s výjimečnou situací vydala Evropská unie,“ uvedl.

Pro Dawell je podle Dennera aktuálně největší výzva zajištění potřebných dílů. „Pořád mám pocit, jako by nám některé firmy nevěřily, že to s výrobou myslíme opravdu vážně,“ uvedl Denner. Dodavatele požádal, aby firmě vyšli vstříc a umožnili jí součástky nakoupit.

Třebíčský podnik se zapojil do společného projektu Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, dobrovolníků z iniciativy COVIDCZ19 a dalších technologických firem. Pro Česko se podle středečního vyjádření Dennera zatím počítá s výrobou 500 ventilátorů, poptávka po nich je i z jiných zemí.

Dočasnou licenci pro výrobu ventilátoru CoroVent ve firmě MICo po dobu koronavirové krize podepsali zástupci ČVUT v sobotu 4. dubna, sdělila ČTK škola. Je připravená nabídnout dokumentaci, výkresy a kódy potřebné pro výrobu zdarma na dobu krize také dalším českým a zahraničním společnostem s dostatečnými znalostmi v pneumatickém vedení a elektronice. „Plicní ventilátor CoroVent je tak připraven k výrobě v tisícových sériích a nabízíme jej státu. O plicní ventilátor CoroVent projevila zájem OSN a další partneři,“ uvedlo ČVUT.

Měla by vláda české firmy vyrábějící ochranné prostředky proti koronaviru podpořit?

Vedoucí projektu ventilátoru CoroVent na ČVUT Karel Roubík uvedl, že přístroj má kvalitou a bezpečností podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče. „Ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Má tak jednodušší ovládání a nepotřebuje natolik vyškolený personál jako klasický ventilátor,“ doplnil.

Po prototypu bylo tento týden v úterý dalších pět přístrojů sestaveno v dceřiné firmě MICo Group v Prosetíně. Sériová výroba bude jen v nových prostorách Dawellu v Třebíči. „MICo nám vyčlenilo celé jedno patro ve své administrativní centrále,“ uvedl ředitel firmy Dawell Michal Kuneš.

Výroba se podle ředitele bude přizpůsobovat aktuální situaci a potřebám nemocnic. „Zatím počítáme se směnným provozem a zhruba 20 lidmi na kompletaci. Máme ale i záložní plány, které nám umožní výrobu navýšit,“ uvedl.

Na Vysočině se na výrobě plicních ventilátorů bude podílet i firma DEL ze Žďáru nad Sázavou. V pondělí pro ně začala vyrábět nerezové skříně a je připravená podílet se také na kompletaci. Ve středu to ČTK sdělil výkonný ředitel Jiří Kabelka.