Českou oděvní značku Pietro Filipi položily zavřené obchody. Zaměstnanci končí bez odstupného - Euro.cz

Přihlášení

Českou oděvní značku Pietro Filipi položily zavřené obchody. Zaměstnanci končí bez odstupného

,
Českou oděvní značku Pietro Filipi položily zavřené obchody. Zaměstnanci končí bez odstupného
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Ačkoli leden bývá obvykle symbolem nových začátků, zaměstnancům české oděvní značky Pietro Filipi připomněl spíš pachuť konce. Módní řetězec se v důsledku protiepidemických opatření uchýlil k hromadnému propouštění. Svým pracovníkům tuto skutečnost oznámil pouhý den před očekávanou výplatou s tím, že nemá dostatek peněz na pokrytí jejich současných ani budoucích mezd. Nezbývá mu navíc ani na vyplacení odstupného.

Na protiepidemická opatření, která už téměř rok nárazově sužují nejen české podnikatele, doplatila tuzemská oděvní značka Pietro Filipi. Vedení firmy, jež spadá do skupiny C2H investora a podnikatele Michala Mičky, rozeslalo dopis svým zaměstnancům, ve kterém je pouhý den před výplatou informovalo o tom, že nemá dostatek financí na pokrytí jejich prosincových ani budoucích mezd. Ve středu to na svém webu uvedl deník Blesk.

Z dopisu, který odeslal personální ředitel Pietro Filipi Jan Zipser, vyplývá, že současní zaměstnanci, mezi nimiž jsou například prodavači či skladníci, mají několik možností, jak pracovní poměr ukončit. Ani v jednom případě však od zaměstnavatele nedostanou odstupné či náhradu mzdy.

Jednu z nabízených možností představuje výpověď dohodou. Pokud ji však zaměstnanci podepíší, jejich pracovní poměr skončí k 31. lednu bez možnosti odstupného. Při klasické výpovědní lhůtě potrvá jejich poměr až do 31. března, ale vzhledem k nedostatku peněžních prostředků společnosti nebudou za svou práci finančně odměněni.

Další možností je pak rozvázání pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy. V takovém případě má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ale ani to Pietro Filipi nedokáže podle deníku finančně pokrýt.

Odstupné má zaplatit úřad práce

Tvrzení, že by svůj personál Mička stavěl do bezvýchodné situace, však popírá. „Není pravda, že propouštíme zaměstnance bez nároku na odstupné. Je to jinak, podepisujeme dohodu o ukončení z organizačních důvodů, kde má zaměstnanec právo si žádat o odstupné na úřadu práce. Pak je druhá, čistá dohoda, kde nedostávají odstupné,“ uvedl Mička pro Forbes s tím, že své zaměstnance uvědomil o tom, že pokud se najde nový investor, firma začne opět nabírat. Rozvázání pracovního poměru by tak mohlo být jen dočasné.

„Zaměstnanci vědí, že pokud se domluvíme s investorem, obchody budou dál fungovat a v tom případě se o práci bát nemusí. Nyní dostanou odstupné od úřadu, které my jsme jim nemohli zaplatit, protože už nemáme peníze. Je to zřejmě nejlepší varianta pro všechny,“ dodal. Podmínkou pro to, aby firma mohla opět fungovat, je však vstup investora.

Deník E15 informoval o tom, že jedním z potenciálních investorů by mohl být řetězec s pánskou módou Otto Berg, který však nemá zájem o odkup celé společnosti, ale o převzetí její části. Jednání s investory by se navíc mělo týkat také značky Kara, která rovněž spadá do skupiny C2H a stejně jako Pietro Filipi se potýká s finančními problémy.

„Preferujeme reorganizační scénář, který je podmíněn vstupem investora. I v tomto případě jednáme s několika zájemci a věříme v dohodu, tak aby provoz podniku byl zachován,“ uvedl pro CzechCrunch Mička. Další možné zájemce však nekonkretizoval, údajně by se ale mělo jednat o české zástupce. V případě, že by jednání s investory nedopadlo podle očekávání, Pietro Filipi by zamířil do konkurzu.

Dlouhodobě v červených číslech

Firma Pietro Filipi, kterou na počátku 90. let založil podnikatel Petr Hendrych, momentálně provozuje síť 23 obchodů a v roce 2018 disponovala 138 zaměstnanci. Dalších 64 se pak staralo o návrhy oblečení pod záštitou Pietro Filipi, s.r.o. Ačkoli Michal Mička pro rok 2020 původně předpovídal zdravý finanční růst, karanténní opatření spojená s koronavirovou pandemií způsobila 50% propad tržeb.

Nutno ovšem podotknout, že značce Pietro Filipi ani celé skupině C2H se dlouhodobě nedaří přehoupnout do černých čísel. Za první pololetí minulého roku vykazovala skupina ztrátu 172 milionů korun. Před pandemií, tedy koncem roku 2019, se ztráta rovnala 62 milionům korun při tržbách ve výši 900 milionů.

Koncem roku firma čelila také sporům se skupinou CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, která vlastní řadu obchodních domů, a podnikatelem Richardem Morávkem, majitelem olomouckého nákupního centra Šantovka. Firma Pietro Filipi, která kvůli uzavření obchodů není schopná hradit nájem, tak začala zboží z obchodů stahovat, aby předešla jeho zabavení.

Diskuze