Dobré zprávy z Oregonu. Firma NuScale nabízí cenově konkurenceschopný jaderný reaktor - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dobré zprávy z Oregonu. Firma NuScale nabízí cenově konkurenceschopný jaderný reaktor

,
Dobré zprávy z Oregonu. Firma NuScale nabízí cenově konkurenceschopný jaderný reaktor
Zdroj: Profimedia.cz

Náš reaktor bude výkonnější a tudíž levnější, než jsme předpokládali. Větu, která zní v prostředí jaderné energetiky téměř neuvěřitelně, pronesl generální ředitel společnosti NuScale Power John Hopkins. Jednotkové náklady na výstavbu jednoho kilowattu výkonu reaktoru klesnou z 5000 na 4200 dolarů, což znamená v jaderném byznysu skutečnou revoluci. Malý jaderný reaktor vychází levněji než ty velké.

Společnost NuScale Power je technologický startup z amerického Oregonu, který vyvíjí malé modulární reaktory. Ty měly mít původně výkon 50 megawattů, podle upraveného scénáře to bude 60. Dvanáct zařízení chce sdružit do standardizovaného bloku o výkonu 720 megawattů. První z nich je ve fázi přípravy, spuštěn má být v roce 2026 v americkém státě Idaho. Úspěch či zklamání z tohoto pilotního projektu silně ovlivní budoucnost menších reaktorů.

Není to první příznivá zpráva, která letos z Oregonu přišla. Americký jaderný regulační úřad NRC v lednu rozhodl, že reaktor NuScale je natolik bezpečný, že nepotřebuje záložní zdroj energie. Firmě se tak podařilo snížit investiční a provozní náklady o zhruba 20 procent na 65 dolarů za megawatthodinu. Díky nedávno oznámenému navýšení výkonu bude elektřina z malých reaktorů NuScale ještě levnější a může konkurovat nejen velkým reaktorům, ale také plynovým zdrojům či větrným elektrárnám.

Revoluční model jaderného reaktoru vyvolává zájem i v Evropě. Konkrétně v loňském roce zpracovalo finské výzkumné centrum VTT zprávu, podle níž by reaktory NuScale mohly již okolo roku 2030 začít nahrazovat uhelné kotle v městských teplárnách a podnikových elektrárnách. Ekonomická návratnost takové investice by díky využití elektrické i tepelné energie byla velmi rychlá – zhruba deset let.


Jaderný euroguláš: Brusel pomohl Budapešti zadat dostavbu jaderné elektrárny Rusům

 Protest proti dostavbě Paks II, ilustrační foto


S podobným výsledkem skončila i česká studie, jejíž výsledky v únoru 2016 zveřejnili experti firmy ÚJV Řež a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Podle této studie dává využití malých modulárních reaktorů v teplárenství smysl již při ceně elektřiny 800 korun za megawatthodinu a tepla 250 korun za gigajoule, tedy pod úrovní současných cen.

O pořízení menšího reaktoru – i když až ve vzdálenější budoucnosti – v minulých letech uvažovali šéfové Plzeňské teplárenské a firmy Lumius, dnes má podobné úvahy generální ředitel společnosti Geen Energy Aleš Mokrý.

Dále čtěte:

Esej: Jaderný přelud se rozplývá

Neekonomické, ukvapené: Drábová kritizuje stavbu laboratoře za 1,7 miliardy

Poslušný sluha, nebo stroj na dividendy? ČEZ je zralý na dělení

Nesabotujte české jádro, vyzývá rakouskou vládu vídeňský fyzik

Elektřina do plynu, na ztráty nehledě. Energetické firmy začínají experimentovat


Ohodnoťte tento článek
Diskuze