Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Expo 2017, ilustrační foto
Expo 2017, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Dědictví výstavy Expo 2017? Kongresová turistika

19. listopadu, 06:00 - Tomáš Stingl, Export a podnikání
 Expo 2017, ilustrační foto
Expo 2017, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
19. listopadu, 06:00

Kazachstán si užil svou hvězdnou chvíli předloni, když byl pořadatelskou zemí výstavy Expo 2017. Vysloužil si mezinárodní kredit díky dobře zvládnuté organizaci. Po akci zbyl také velký výstavní areál. Kazachstán chce obojí dále zužitkovat. Má ambici stát se lídrem kongresové turistiky ve Střední Asii.

Měla to být zkouška, zda už má Kazachstán nakročeno mezi vyspělé země. Přiklepnutí organizace Expo 2017 hlavnímu městu Astaně (dnes Nur-Sultan) brali Kazachstánci jako poctu a zároveň výzvu, jak se blýsknout před světem. Mezinárodní výstavy s tematikou „energie budoucnosti“ se zúčastnilo 115 zemí a navštívily ji téměř čtyři miliony lidí.

Na 30 dní bez víza

Tu zkoušku Kazachstánci zvládli dobře, organizace proběhla bez větších problémů. Hlavně ale nedošlo k žádnému bezpečnostnímu incidentu, kterého se někteří zahraniční pozorovatelé vzhledem k multietnickému prostředí Střední Asie obávali. Kazachstán se tak dostal i do povědomí těch obchodníků a turistů, kteří dříve o středoasijské zemi příliš nevěděli. To platí i pro Čechy, kterým Kazachstán před výstavou jednostranně zrušil vízovou povinnost pro turistické cesty nepřesahující 30 dní. Možnost cestovat do země bez víza byla původně jen dočasnou výhodou, která měla usnadnit návštěvu Čechů na Expu, opatření ale nakonec zůstalo v platnosti natrvalo.

Ve středu kongresového městečka stojí kopule Nur Alem, která se stala symbolem Expa 2017 a kterou od skončení výstavy dosud navštívilo víc než 400 tisíc lidí ( Autor: Shutterstock )