Covid necovid, letím k moři. Češi se cestovat nebojí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Covid necovid, letím k moři. Češi se cestovat nebojí

,
Covid necovid, letím k moři. Češi se cestovat nebojí
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Navzdory dramatické situaci v souvislosti se zpřísňováním opatření proti šíření nemoci covid-19 se Češi nebojí cestovat. Aktuálně lidé nejvíc kupují cesty do Tuniska, tam i zpět se totiž smí bez testu i bez karantény v případě, že lidé využijí cestovní kancelář. Podobné je to i u Kanárských ostrovů, ty ale cenově nevycházejí zdaleka tak výhodně jako sever Afriky.

„V případě Tuniska je zájem extrémní a předčí i loňský rok,“ poznamenala Andrea Řezníčková, mluvčí společnosti Invia, která patří k největším tuzemským prodejcům zájezdů. Například cestovka Exim Tours poslala jenom minulý týden na Džerbu tři letadla, další pak mířila na pevninu. „Samozřejmě že se necestuje jako loni, ale jsme rádi, že cestují alespoň někteří,“ uvedl za Exim Petr Kostka.

Zájem o cestování je tažen pojištěním, které se vztahuje i na covid-19. V případě storna zájezdu dostanou klienti uhrazenou celou cenu zájezdu, součástí pojistky je i proplacení léčebných výloh v případě, že onemocní v zahraničí, nákladů na cestu zpět nebo pobytu v karanténě.

Navíc některé hotely operativně vyhradily pro pozitivně testované klienty část hotelového resortu, aby lidé nemuseli zůstat zavření jen na pokoji. Do mimoevropských zemí stojí pojistka 590 korun, po Evropě to je 290 korun.

Zájem o Tunisko vystřelil i díky tomu, že tradičně oblíbený podzimní Egypt byl pro Čechy ještě v září zavřený. Otevřel se až třetího října, i tak tam ale míří jen jedno letadlo týdně, zatímco loni to bylo něco kolem deseti letadel každý týden. Navíc je do této africké destinace potřeba mít na obě cesty test na covid-19. Na letišti v Hurgádě ho sice lze pořídit za třicet dolarů, ten je však možné použít pouze pro cestu tam.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nezmínilo úvahy o tom, že by zcela zavřelo hranice země podobně jako na jaře. Šéf resortu Roman Prymula ovšem doporučuje, aby lidé raději zůstali doma do doby, než se podaří snížit počty nakažených.

Covid necovid, letím k moři. Češi se cestovat nebojí
3.8 (75%) 4 hlasování
Diskuze