Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Boeing společnosti Smartwings
Boeing společnosti Smartwings
Autor: Smartwings

Přirážka na last minute a žádné lety Smartwings z Pardubic. Bez nových boeingů sezona skřípe

 Weikert 27. června, 17:02  -  Petr Weikert
 Boeing společnosti Smartwings
Boeing společnosti Smartwings
Autor: Smartwings
27. června, 17:02

Nastartovanou letní turistickou sezonu čeká čas bez Boeingu 737 MAX. Po dvou tragických nehodách výrobce oznámil zastavení provozu i dodávek nových letadel. Letecké společnosti žádají odškodné a cestující se musejí připravit na zrušené linky či zpoždění. Česká společnost Smartwings, jíž se potíže na tuzemském trhu dotknou nejvíce, očekává návrat letadel do běžného provozu dokonce až v příštím roce.

Škody společnosti Smartwings narůstají s každým dalším dnem, kdy musejí zůstat nová letadla na zemi. Jde o 100 až 150 milionů měsíčně. „Vícenáklady sledujeme každý den, máme na to speciálně postavený tým spolupracující s experty společnosti EY,“ říká mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Optimismus výrobce letadel, který by chtěl letadla nasadit už v létě, ale Smartwings nesdílí. Firma, která vlastní sedm těchto strojů a další měla v průběhu roku postupně přebírat, počítá s využitím letadel až v prvním kvartálu roku 2020.

Obáváte se létat kvůli nehodám letadel Boeing?

Tím se dostáváme k omezením, která čekají na cestující, protože výpadek musely Smartwings operativně vyřešit. Zčásti se to povedlo pronájmem letadel od jiných společností, zčásti redukcí linek. „K redukci kapacit jsme byli nuceni přistoupit na všech trzích, kde skupina Smartwings působí, tedy kromě Česka ještě ve Francii, Polsku, Slovensku, Maďarsku a v Izraeli, přičemž některé důležité základny pro naše lety jsme byli nuceni dokonce úplně uzavřít, například v Tel Avivu a Lyonu,“ popisuje Vladimíra Dufková.