Císařský řez. Slovenská houfnice neuspěla v armádním tendru, firma chce vysvětlení - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Císařský řez. Slovenská houfnice neuspěla v armádním tendru, firma chce vysvětlení

,
Císařský řez. Slovenská houfnice neuspěla v armádním tendru, firma chce vysvětlení
Zdroj: Konštrukta-Defence

Obrana vyškrtla slovenské dělo z šestimiliardového obchodu, přestože splňuje všechny parametry.

Jedenáct bodů. To byl nejlepší výsledek, který mohly získat houfnice posuzované ministerstvem obrany. Z osmi technologií na tento výsledek dosáhlo jen francouzské dělo Caesar. A proto na začátku letošního léta zahájili resortní úředníci s Paříží vyjednávání. Dvaapadesát těchto zbraní na podvozku Tatra 8×8 za předpokládaných 5,95 miliardy korun by se mělo stát součástí českého dělostřelectva.

Jak ukazuje vnitroresortní dokument, který má týdeník Euro k dispozici, na druhém místě se umístila slovenská houfnice Zuzana 2. Na rozdíl od Caesara dosáhla pouze na devět bodů. Nulu má u požadovaného dostřelu i použití munice zavedené v rámci Severoatlantické aliance. Ostatně tyto parametry dle českého ministerstva obrany neplní ani Eva, druhá slovenská zbraň ve výběru.

„Jak Zuzana 2, tak Eva jsou schopné střílet standardní municí NATO, což dokázaly reálné střelecké zkoušky v zahraničí s použitím různých typů munice standardů NATO,“ reaguje Roman Ušiak, generální ředitel slovenské společnosti Konštrukta-Defence patřící do zbrojní skupiny vyrábějící obě zbraně. A podle něj není pravda ani to, že nesplňují požadovaný dostřel 40 kilometrů. Jen s použitím slovenské munice je to prý více než 41 kilometrů. „Všechny tyto informace jsme poskytli a doložili v rámci dokumentace, kterou Konštrukta-Defence poskytla Ministerstvu obrany ČR,“ přibližuje Ušiak.

Drahé, nebo levné?

A nesrovnalosti se objevují i v ceně nákupu. Už v červnu totiž ministerstvo prohlásilo, že slovenská děla jsou nad české finanční možnosti. „Pro představu uvedu porovnání s houfnicí Zuzana 2. Za jedno dělo Caesar by ministerstvo obrany mělo zaplatit 105 milionů korun, dle studie proveditelnosti a předchozích průzkumů trhu vycházela Zuzana 2 přibližně o 50 procent dráž,“ počítal tehdy Marek Vala, mluvčí resortu. S tím ale Slováci nesouhlasí. Podle Ušiaka by pořízení 52 kusů houfnic Eva vyšlo na méně než šest miliard korun, v případě děla Zuzana 2 by to bylo zhruba 6,5 miliardy korun.

Zádrhelem je také fakt, že když ministerstvo obrany vyzývalo jednotlivé výrobce k předložení „technických parametrů“, neinformovalo je – alespoň dle Ušiaka – o svých jednotlivých požadavcích. Tedy například o tom, že zbraň musí být používána armádami NATO. Dlužno dodat, že z osmi zvažovaných zbraní, které české ministerstvo obrany srovnávalo, tento požadavek plní jen Caesar a Zuzana 2. Ostatní technologie tedy v celém výběru figurují pouze jako stafáž.

Žádné zaváhání

„O nákupu samohybných děl Caesar jsme rozhodli na základě vyhodnocení všech relevantních podkladů a důkladné analýzy dat. Rozhodnutí předcházelo porovnání řady parametrů, komparativních výhod a strategických otázek z marketingové studie a především studie proveditelnosti,“ nepřipouští Jana Zechmeisterová z ministerstva žádné zaváhání. A jakoukoli diskusi odmítá: „Ministerstvo obrany vyzvalo v souladu se zákonem k jednání francouzskou společnost Nexter Systems, nikoli ostatní výrobce. Ostatní výrobci tedy nejsou účastníky řízení.“

I přesto chce slovenský průmysl vysvětlení. A proto poslal ministru Lubomíru Metnarovi dotaz na průběh výběru a jeho výsledky. Už v červnu se přitom nákupu děl podivoval i premiér Andrej Babiš, když se Metnara na velké bezpečnostní konferenci ptal, proč nekoupil Zuzanu.

Ministerstvo obrany chce tak jako tak obchod uzavřít do konce letošního roku. První houfnice by měla přijít v roce 2022, poslední z 52 kusů pak získá armáda nejpozději do roku 2026, jak slíbilo ministerstvo.