Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Martin Siebert/Euro

Chudoba v Africe, data v paušálu. Čtyři operátoři jsou lepší než tři

 Zámečník 09. března, 11:00  -  Miroslav Zámečník
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Martin Siebert/Euro
09. března, 11:00

V Evropě nabízejí země s třemi mobilními operátory dvakrát méně dat než ty, kde jsou operátoři čtyři. Jen z dálky se díváme na příklad Itálie.

Jestli něčemu věříme, pak tedy mohutnému ekonomickému účinku „transformačních inovací“, tedy těch, které když zapustí kořeny, dovedou proměnit celou ekonomiku a podstatně zvýšit její výkonnost. Někdo se chytne dřív, někdo později, ale nakonec budou profitovat všichni. Parní stroj, železnice, ropa a její rafinace, automobilismus, elektřina, počítače, internet, data, umělá inteligence a robotizace; řetězec znáte a upravujte dle libosti.

Tato vazba skutečně existuje, ale než se promítne do růstu HDP, může to trvat velmi dlouho. Jak moc a na čem záleží, to lze demonstrovat na síťové elektřině, která je ve vyspělých zemích brána jako samozřejmost. Elektřina je pevná součást, ale nikoli jediná podmínka rozvoje, i když její spotřeba s úrovní HDP těsně souvisí, jak dosvědčují satelitní fotky. Zejména v Africe najdete hustě zalidněné venkovské oblasti, které do noci nezáří; miliarda lidí se ve svém životě musí bez síťové elektřiny obejít, dvě třetiny z nich žijí na „černém kontinentu“. Kdekdo by očekával, že zavedení elektřiny se bude i bez vlády sovětů rovnat nikoli komunismu, ale ekonomickému rozvoji.

Zavedení síťové elektřiny je hodně drahé, přípojka do sítě ve venkovských oblastech přijde zhruba na tisíc dolarů, na což samozřejmě chudé domácnosti s denním příjmem kolem dvou dolarů na hlavu nemají. Co se ale stane s chudobou, když elektrifikace přijde? Soudě podle docela početných studií z východní Afriky, tak nic moc. Uživateli nově zavedené síťové elektřiny jsou hlavně hospody a bary (40 procent), autodílny a obchody typu večerek. Podstatným viditelným efektem síťové elektřiny je rychle využitá možnost sváření a provozování elektrických mlýnků na mouku, což ovšem posiluje již existující byznysy - vlastně „pákujete“ podnikavé.


Šéf českého Vodafonu Dvořák: Akvizice UPC nám pomůže na televizní trh