Chrenek a spol. vydělávají miliardy na Ukrajině - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chrenek a spol. vydělávají miliardy na Ukrajině

,
Chrenek a spol. vydělávají miliardy na Ukrajině
Zdroj: Euro - Jan Rasch

Těžební společnost Minerfin, která patří miliardářům kolem Tomáše Chrenka, boduje na Ukrajině. Vlastníci si rozdělili vysokou dividendu a firma navyšuje těžbu železné rudy.

Firma Minerfin se sídlem na Slovensku začátkem března v Záporoží dokončila výstavbu nového drtícího komplexu. Těžba se v příštích letech zvýší z dosavadních 4,5 milionu tun železné rudy na 6 milionů tun železné rudy ročně. „Minerfin Group bude i nadále investovat stovky milionů hřiven,“ slibuje spolumajitel Minerfinu Jan Moder.

Vlajkovou lodí skupiny na Ukrajině je Záporožský železnorudný kombinát. Firmě se daří navzdory válečnému konfliktu v sousedním regionu Donbas a poklesu cen železné rudy na trhu. „Přes velmi obtížnou situaci, když před dvěma lety prudce poklesly ceny železné rudy, jsme pořád prováděli nové investice,“ říká Moder.

Akcionáři společnosti Minerfin jsou kromě Modera miliardáři Tomáš Chrenek, Evžen Balko a Marie Blaškovič. Za loňský rok jim skupina vyplatila dividendu 100 milionů eur, tedy asi 2,7 miliardy korun.

Minerfin patří mezi nejziskovější slovenské firmy. Pod kontrolou má celý obchodní řetězec od těžby surovin přes jejich dopravu, kterou zajišťuje firma Minerfin-Trans, až po obchod zajištěný společností Finitrading. Rudu z ukrajinských dolů Minerfinu odebírají také sesterské Třinecké železárny.


Přečtěte si o dění v metalurgii:

Chrenek prohrál boj v Košicích. U.S. Steel jedná s Číňany

Ocelárna, ilustrační foto


Dalšími významnými zákazníky skupiny jsou U.S.Steel Košice, ArcelorMittal či skupina Voestalpine. Díky dodávkám pro české, slovenské, polské i rakouské železárny zaznamenal Minerfin v roce 2015 tržby ve výši 199 milionů eur, tedy asi 5,4 miliardy korun.

Slovenská společnost na Ukrajinu pronikla ještě v roce 1996, kdy s ukrajinským Fondem národního majetku založila společný těžařský podnik v Záporoží. Skupina při založení nabyla 36 procent akcií a během několika let se stala majoritním akcionářem.

V roce 2006 Minerfin ovládl majoritní podíl v ukrajinské přepravní společnosti EX IM TRANS. V roce 2012 koupil společnost Barrandov Lands v Česku. Společnost poskytující přepravní služby na Ukrajině získala nový název Minerfin – Trans a následně byla kapitálově posílena formou navýšení základního jmění. V roce 2013 Minerfin získal minoritní podíl akcií české obchodní společnosti Fintrading.

Čtěte také:

Velký návrat. Chrenek po 10 letech usiluje o ocelárnu u Katovic

Chrenkova expanze: Agel převzal tři slovenské nemocnice

Tržby hutních firem klesly pod 200 miliard