ČEZ koupil rozestavěné větrné parky ve Francii - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ČEZ koupil rozestavěné větrné parky ve Francii

, čtk,
ČEZ koupil rozestavěné větrné parky ve Francii
Zdroj: ČEZ

Skupina ČEZ koupila od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v šesti regionech Francie v pokročilé fázi příprav ke stavbě.

„Jedná se o vstupní projekt na francouzský trh obnovitelných zdrojů a věříme, že další budou následovat. Podobnými akvizicemi v zemích se stabilním regulatorním prostředím pokračujeme v naplňování naší strategie s cílem navýšit provozní zisk před odpisy z obnovitelných zdrojů o tři miliardy korun v roce 2020,“ uvedl ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ Tomáš Pleskač.

Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier sdělil, že během pěti let může ČEZ ve Francii v rámci tohoto projektu vlastnit až 100 megawattů (MW) instalovaného výkonu. „Elektrárny disponují provozní podporou ve formě garantované výkupní ceny na 15 let,“ podotkl.


Turecké starosti ČEZ: elektrárna Egemer prodělala přes tři miliardy

 Turecká paroplynová elektrárna Egemer


ČEZ byl dosud ve větrné energetice aktivní v Rumunsku, Německu, Turecku a v Česku. Aktuálně provozuje v Evropě větrné parky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 700 MW. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

V západní Evropě byl ČEZ dosud aktivní hlavně v Německu. Naposledy na začátku května koupil významný minoritní podíl v drážďanské společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta víc.

ABO Wind působí na trhu 20 let. Firma v Evropě postavila 616 větrných turbín s celkovou instalovanou kapacitou přes 1300 MW, z toho 286 MW ve Francii.

Dále čtěte:

Ochrana životního prostředí je motorem zaměstnanosti v Evropě

ČEZ do roku 2035 odstaví více než polovinu uhelných zdrojů

Lokální firmy mají zájem o bulharské projekty ČEZ

Solární kocovina: policie zajistila více než 20 milionů dceřiné firmy ČEZ


Ohodnoťte tento článek
Diskuze