Česko už není vyspělá země. Experti ji zařadí zpět mezi rozvojové - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko už není vyspělá země. Experti ji zařadí zpět mezi rozvojové

, čtk,
Česko už není vyspělá země. Experti ji zařadí zpět mezi rozvojové
Zdroj: Euro

Americká banka JPMorgan vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je od dubna mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí GBI-EM. Banka uvedla, že rozhodnutí přijala poté, co hrubý národní produkt Česka na hlavu zůstal tři roky po sobě pod hranicí vyžadovanou pro rozvinuté trhy. Podle JPMorgan by měl tento krok posílit poptávku po českých dluhopisech. Podle analytiků bezprostřední a zásadní dopad na českou ekonomiku očekávat nelze.

Banka řídí světově nejpoužívanější dluhopisové indexy pro rozvíjející se trhy a indexy GBI-EM sledují fondy, které mají ve správě kolem 207 miliard dolarů (5,3 bilionu Kč).

České korunové dluhopisy vstoupí do indexů GBI-EM od 28. dubna s váhou 3,3 procenta. V odpovídajícím poměru se pak sníží váhy dluhopisů Polska, Turecka a Jihoafrické republiky, uvedla banka.


Přečtěte si komentář o limitech automobilovému průmyslu v Česku:

Rozžhavený automobilový průmysl začíná děsit


V dalších měsících by tento krok měl podle JPMorgan přitáhnout do nákupů českých obligací dodatečné tři až čtyři miliardy dolarů. Odchod českých dluhopisů z indexů pro rozvinuté trhy naproti tomu „žádný výraznější odliv“ peněz od českých bondů znamenat nebude, protože tyto cenné papíry měly v těchto indexech váhu jen 0,17 procenta.


Přečtěte si exkluzivní rozhovor s členem bankovní rady ČNB Lubomírem Lízalem:

Osmdesát procent národa žije ve zlatém standardu. Rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB

Lubomír Lízal


Zájem o české dluhopisy v posledních měsících výrazně vzrostl. Rostoucí inflace posílila očekávání, že Česká národní banka se blíží ukončení devizových intervencí, které od roku 2013 držely kurz koruny kolem 27 Kč za euro. JPMorgan a další banky a analytici obecně soudí, že po ukončení intervencí by koruna mohla postupně zpevňovat.

Zásadní dopad na ekonomiku se podle analytiků nečeká

Podle analytiků přeřazení mezi rozvíjející se trhy českou ekonomiku neovlivní. Analytik Komerční banky Marek Dřímal dokonce míní, že jde pro české státní dluhopisy o dobrou zprávu. „Co se může na první pohled zdát jako nepříjemnost, je ve skutečnosti příznivou zprávou pro české státní dluhopisy. Mnoho světových fondů investuje peníze podle zařazení dluhopisů do různých skupin. V rámci rozvinutých zemí měly české dluhopisy jen velmi malou váhu, poptávka po nich proto nebyla velká. Po přesunu do skupiny rozvíjejících se zemí bude mít Česko váhu mnohem větší, zájem o vládní dluhopisy se proto paradoxně zvýší,“upozornil Dřímal.

Zdvižený prst pro ČNB

„Zpráva nebude mít zásadní dopad na českou ekonomiku. Je však zdviženým prstem České národní bance, aby co nejdříve ukončila svůj intervenční režim, který za současných podmínek zásadně přispívá k pomalému růstu produktivity tuzemské ekonomiky a ke stále citelnějšímu zaostávání například naší hodinové produktivity práce za situací v plně srovnatelných zemích,“ sdělil k věci analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Jak se tento krok nakonec na dluhopisovém trhu projeví, bude podle Dřímala záležet na skutečném objemu nových investic. Na český trh pravděpodobně přitečou maximálně nižší jednotky miliard eur či dolarů. Tato poptávka pravděpodobně udrží výnosy českých dluhopisů nízko. „I tak ale očekáváme jejich pomalý růst, a to kvůli inflaci a předpokládanému zvýšení výnosů německých dluhopisů během letošního roku,“ poznamenal.


Z české ekonomiky čtěte více:

Brusel odhaduje letošní růst Česka na 2,6 procenta

V Česku loni vzniklo téměř 29 tisíc firem, nejvíce za deset let

CzechInvest zprostředkoval projekty za 64 miliard. Vznikne 12 tisíc nových míst

 Agentura CzechInvest


Ohodnoťte tento článek
Diskuze