České dráhy prodají SŽDC pozemky. Získané miliardy chtějí investovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

České dráhy prodají SŽDC pozemky. Získané miliardy chtějí investovat

, čtk,
České dráhy prodají SŽDC pozemky. Získané miliardy chtějí investovat
Zdroj: ČTK

České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard korun. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy korun, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

„Všechny pozemky kolem, ven, ale i dovnitř pod nástupišti a kolejemi jsou dosud naše. Už jsme ve finále, máme přesně definované pozemky, party geodetů dokončují plány po celé republice,“ řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec deníku E15.

Zatím není jasné, zda SŽDC nakoupí pozemky jednorázovou transakcí, nebo několikaletou splátkou. „Transakce se bude realizovat brzy, tohle je ale stále otevřené. Peníze se musí dostat do SŽDC ze státního rozpočtu,“ doplnil Kupec.

Cena stávající transakce zatím není přesně určená, ve výroční zprávě si ale dráhy nacenily pozemky na téměř šest miliard korun. Peníze z prodeje pozemků chce šéf drah směřovat do investic.

Dopravce před měsícem podepsal smlouvu s konsorciem firem Siemens a Škoda na dodávku 50 dálkových vozů, na trh navíc dává nové soutěže, kterými poptává kompletní spektrum provozovaných vozů.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze