Česká pistole Alien nadchla v Americe. Vyhrála na veletrhu v Las Vegas - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česká pistole Alien nadchla v Americe. Vyhrála na veletrhu v Las Vegas

,

Pistole Alien se znovu významně zviditelnila. Po úspěchu na veletrhu v Norimberku v loňském roce uspěla i na největším veletrhu zbraní na světě Shot Show v Las Vegas. Odborným časopisem Recoil byla označena jako nejlepší zbraň veletrhu – Best of Show.

„Je to super. Jedná se obrovský úspěch a ocenění naší práce,“ řekl pro Euro.cz jeden ze zakladatelů firmy Laugo Arms Czechoslovakia a konstruktér pistole Alien Ján Lučanský.

Zaujmout na americkém trhu, který je největším trhem s ručními palnými zbraněmi na světě, je extrémně těžké. „Aby se na Shot Show prosadila česká, respektive československá firma, to nepamatuji,“ doplnil obchodní ředitel výrobce pistole Alien Ondřej Poděl.

Samotný veletrh, který je největší akcí pro výrobce ručních zbraní na světě a navazuje na prestižní veletrh spotřební elektroniky CES, žádné ceny neudílí. To má na starosti odborný časopis Recoil, jež patří mezi nejčtenější a nejprestižnější časopisy o zbraních na světě.

„Že jsme toto ocenění získali, znamená, že Američané uznávají naši konstrukci zbraně, která mění zaběhlá pravidla na trhu se zbraněmi “ dodal Lučanský.

O tom, jaký je zájem o pistoli, jež má díky zapuštěnému závěru do rámu nejnižší osu hlavně na světě, svědčí i to, že si ji na veletrhu koupil také například Larry Vickers, guru amerických fanoušků zbraní. Vickers je bývalým americkým vojákem, vyhlášeným střeleckým instruktorem a recenzuje nové zbraně. Jeho kanál na YouTube sleduje téměř 800 tisíc lidí.

15 tisíc ran za den

„Normálně si zbraně na veletrzích nekupuje. Že si u našeho stánku objednal Alien, je pro nás velká pocta,“ přiznal Poděl. První den veletrhu zaznamenali od novinářů a lidí z branže velký zájem o vyzkoušení zbraně. Během jednoho dne vypálili zájemci 15 tisíc ran z jejich pistole. Podle zástupců firmy má Česká republika jako výrobce zbraní ve Spojených státech stále velmi dobrý zvuk.

Pro americký trh nyní Laugo Arms připravuje speciální edici 500 kusů s podpisem Jána Lučanského. „Edice už je téměř rozebraná. Pokud bychom v USA nabízeli pistolí o řád více, věřím, že by se prodaly také velmi rychle,“ je přesvědčen obchodní ředitel firmy.

Tento rok plánuje firma vyprodukovat celkem pět tisíc kusů a dále navyšovat svoji produkci. Firma proto neustále nabírá nové zaměstnance, doplnil jeden ze spolumajitelů společnosti Daniel Selichar. „Celosvětový zájem o naši konstrukci převyšuje naše výrobní možnosti,“ dodal Selichar.

Zájem mají i ozbrojené složky

Pistole Alien se nyní prodává s příslušenstvím za 115 tisíc korun, bez něj by se cena mohla snížit na 90 tisíc korun, jak pro tento rok plánuje Laugo Arms. Kromě toho připravuje i verzi pro ozbrojené složky, které již projevily zájem o novinku. „Intenzivně jednáme s několika zájemci ozbrojených složek z celého světa, samozřejmě nemůžeme říci, o koho se jedná,“ vysvětlil Poděl.

I z tohoto důvodu Laugo Arms připravuje pro zájemce poloautomatickou pušku s označením M41A. Jméno je převzato z filmů Vetřelec jako puška vesmírné pěchoty. Nejedná se ale, na poměry Laugo Arms, o konstrukční trhák, jako je tomu v případě zbraně Alien.

Puška vychází z konstrukce americké zbraně M16 nebo německé HK 416. Produkce by se měla pohybovat v řádu stovek ročně jako doplněk v nabídce firmy. Poloautomat má mít oficiální premiéru na pařížském veletrhu vojenské techniky Eurosatory letos v červnu.

Související články:

Česká Laugo Arms zdesetinásobí výrobu pistole Alien. Chystá i poloautomatickou pušku

Vyprodáno, hlásí výrobce české pistole Alien. Zájemce neodradila ani vysoká cena

Pistole z tiskárny: nejvíc ohrožení jsou sami střelci kutilové