Češi zhodnocují víno. Výnos fondu Wine Management dosáhl až osmi procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Češi zhodnocují víno. Výnos fondu Wine Management dosáhl až osmi procent

,
Češi zhodnocují víno. Výnos fondu Wine Management dosáhl až osmi procent
Zdroj: CC0 via Pixabay.com

Investiční fond Wine Management, který se zaměřuje na investice do vína a whisky, zhodnotil v roce 2019 svá aktiva výnosem 7,78 procenta, od počátku existence fondu v polovině předloňského roku je pak výkonnost 13,84 procenta.

Hodnota aktiv investičního fondu Wine Management dosáhla na konci roku 2018 sto třiceti milionů korun. Portfolio fondu se neustále rozrůstá. Aktuálně čítá na 15 800 láhví investičních vín a 11 láhví investiční whisky. Fond plánuje portfolio dál rozšiřovat zhruba o aktiva v hodnotě 80 až 100 milionů korun ročně. V roce 2020 se zaměří především na další rozvoj burgundských vín a Champagne, zejména kvůli jejich kvalitě a rostoucímu převisu poptávky.

„V únoru 2020 jsme rozšířili portfolio o 1364 láhví investičních vín v aktuální hodnotě 7,1 milionu korun,“ přibližuje jeden ze zakladatelů fondu a bývalý spolumajitel Fincentra Martin Nejedlý.


Investoři objevili lákadlo: českou whisky

Česká whisky

Minimální investice do fondu je milion korun a mezi investory jsou kromě českých byznysmenů i architekti či lékaři.

Výnos investic do vína nekolísá vlivem globálních otřesů. Jeho specifikem je dlouhodobé zhodnocování v horizontu 30 až 50 let, a to především v případě červeného vína, které díky tříslovině odolává oxidaci.

„V horizontu pěti let máme v plánu koupi vinařství ve střední Evropě. A bylo by pro nás velkou pýchou, kdybychom za český kapitál mohli také jednou koupit vinařství ve Francii či palírnu ve Skotsku,“ uvedl spoluzakladatel fondu Martin Kovář.

V Česku funguje ještě druhý vinný investiční fond Wine Investment Partners, který založil Zlatko Míčka, someliér a majitel společnosti Merlot d’Or, významného českého dovozce francouzských vín.

Češi zhodnocují víno. Výnos fondu Wine Management dosáhl až osmi procent
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze