Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

 Jiří Podpěra - president společnosti OMNIPOL
Jiří Podpěra - president společnosti OMNIPOL
Autor: Omnipol

Budoucnost českého zbrojního průmyslu

20. září, 14:24 - Omnipol
 Jiří Podpěra - president společnosti OMNIPOL
Jiří Podpěra - president společnosti OMNIPOL
Autor: Omnipol
20. září, 14:24

„Budoucnost vidíme v dalším růstu a ve vlastním výzkumu a vývoji (R&D) unikátních technologií,“ říká Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL.

1. Zbrojní průmysl prochází v souvislosti s technologickým vývojem rychlými změnami. Jak na tyto změny OMNIPOL reaguje a dotkly se nějak jeho celkové strategie?

V posledních letech se stále více profilujeme jako investiční a obchodní skupina, která se zabývá investicemi do HI-TECH společností a projektů v obranném a leteckém průmyslu v České republice a na Slovensku, a současně se stále věnujeme zejména jako systémový integrátor exportu a importu produktů, technologií a služeb s vysokou přidanou hodnotou.

Díky našemu unikátnímu týmu odborníků dokážeme na přání zákazníka propojit systémy různých výrobců v jeden spolehlivě fungující celek. Vedle toho jsme vlastníkem dvou dceřiných výrobních holdingů ERA a MESIT disponujících pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů.

na objednávku Volkswagen Passat
Benzín
Manuální
Motor:
1.5 TSI 110 kW
Výbava:
Business
585 810 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Citigo-e iV
Elektromotor
Automatická
Motor:
61 kW
Výbava:
Style
421 302 Kč
s DPH
na objednávku Peugeot Rifter
Nafta
Manuální
Motor:
1.5 BlueHDI 96kw
Výbava:
Active
532 000 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Ioniq EV
Elektromotor
Automatická
Motor:
EV
Výbava:
Ultimate
711 322 Kč
s DPH
skladem Hyundai Tucson
Benzín
Manuální
Motor:
1.6 GDi 97 kW
Výbava:
TUCSON
444 990 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Kona
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI
Výbava:
Kona
364 990 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
45 TDI quattro 170kW
Výbava:
Q7
22 968 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kodiaq RS
Nafta
Automatická
Motor:
2.0 TDI 176 kW 4x4 DSG
Výbava:
RS
1 103 908 Kč
s DPH
na objednávku Volvo XC60
Nafta
Manuální
Motor:
D3
Výbava:
Momentum
984 777 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 Fastback N Line
Benzín
Manuální
Motor:
1.4 T-GDI/103 kW
Výbava:
N Line
474 990 Kč
s DPH
na objednávku Mazda CX-30
Benzín
Manuální
Motor:
2.0 Skyactiv/90 kW
Výbava:
Skyaktiv-G
557 653 Kč
s DPH
na objednávku Jeep Grand Cherokee
Nafta
Automatická
Motor:
3.0 V6 Diesel 140 kW
Výbava:
Laredo
1 095 920 Kč
s DPH

2. V letošním roce slaví OMNIPOL již 85. výročí působení na českém i světovém trhu. Jakým směrem chcete, aby se společnost dále vyvíjela?

Budoucnost vidíme v dalším růstu a ve vlastním výzkumu a vývoji (R&D) unikátních technologií. Proto OMNIPOL poskytuje v této oblasti svým dceřiným společnostem maximální, a to nejen finanční podporu.

Například naše dceřiná firma ERA v Pardubicích „přepsala“ historii v oblasti řízení letového provozu, když vyvinula první tzv. multilaterační systém a představila „gate to gate“ řešení pro sledování letového provozu. V praxi to znamená, že síť stanic fungujících na bázi pasivní radiolokace – což je originální český vynález – dokáže sledovat letadla při pojíždění na letištní ploše, startu, letu do cílové destinace až po přistání a dojezd na stojánku na druhém letišti, tedy opravdu od jedné brány ke druhé.

Rovněž MESIT výrazně investuje do vybavování svých vývojových pracovišť, díky čemuž je schopen dodržovat stále přísnější požadavky na parametry spolehlivosti a odolnosti i na životnost výrobků nasazených do reálných podmínek provozu. Skvělým příkladem jsou např. letecké přístroje z produkce MESITu, které splňují i americké vojenské standardy.

3. ERA navazuje na tradici bývalé Tesly. Je úspěšná na mnoha zahraničních trzích. Uvedete příklad nějaké zajímavé zakázky?

Společnost ERA jakožto dodavatel integrovaných řešení pro sledování a řízení letového provozu, tzv. ATM (Air Traffic Managemet) systémů realizovala již přes 130 instalací v 65 zemích světa na všech kontinentech. K nedávným významným úspěchům patří instalace systémů na plánovaně největším letišti na světě Daxing, v čínském hlavním městě Pekingu, Daxing, které bude otevřeno tento podzim.

Era ( Autor: Omnipol )

4. Máte v plánu nějaké další investice či akvizice českých či zahraničních společností?

Uherskohradišťský MESIT se nedávno spojil se světově uznávaným výrobcem radiokomunikačních přístrojů Rohde & Schwarz a založili nový společný podnik DICOM. Právě DICOM vznikl za účelem vývoje a výzkumu produktového portfolia unikátních komunikačních přístrojů systému SOVERON, které představují softwarově definovaná, plně integrovaná, vysoce výkonná a škálovatelná bezpečná komunikační řešení pro veškeré složky ozbrojených sil.

5. Společnost DICOM již v minulosti existovala, proč jste se rozhodli tuto značku oživit?

Značka DICOM byla již v minulosti globálně známým pojmem, v oblasti radiokomunikace znamenala tradičního výrobce v oboru. A my chceme úspěšně navázat na to, co dříve velmi dobře fungovalo. Nyní pokračujeme s velmi respektovaným partnerem Rohde & Schwarz.
Od spojení si slibujeme další posun ve vývoji vysoce sofistikovaných radikokomunikačních přístrojů, ale především přísun nového know-how. A pro nás je naprosto skvělé, že toto nové vývojové centrum se nachází u nás, v České republice.

SOVERON, nové lehké ruční softwarově definované rádio společnosti DICOM ( Zdroj: Omnipol, Autor: Omnipol )

6. Jaké je hlavní oborové zaměření Rohde & Schwarz?

Rohde & Schwarz, které je celosvětově známou firmou ve svém oboru, vyvíjí, vyrábí a prodává inovativní komunikační, informační a bezpečnostní produkty pro profesionální uživatele. Své pobočky má v 70 zemích světa s regionálními centry v Asii a v Americe.

7. Bude mít vznik nové společnosti nějaké pozitivní dopady na region?

Samozřejmě, velký přínos společnosti DICOM sídlící v Uherském Hradišti spatřuji nejen v inovacích, ale díky rozšiřování svých kapacit také nabídne nová pracovní místa vědeckým odborníkům. Do budoucna jich plánuje zaměstnat až padesát, což je na poli R&D v domácím prostředí velmi slušné číslo.

Celý proces vzniku nového produktu ovšem není pouze o výzkumu, to je teprve začátek. K realizaci projektů jsou potřeba také značné produkční kapacity, třicet lidí ve vývoji dokáže zaměstnat až stovky lidí ve výrobě, další v obchodu.

Nová společnost tedy přispěje k vyšší lokální zaměstnanosti, zároveň podpoří rozvoj HI-TECH odvětví v tomto regionu.

8. Na Dnech NATO jste spolu s Aerem Vodochody představili letoun L-39NG. V jaké fázi je jeho testování?

Na druhém vyrobeném prototypu před nedávnem začaly statické zkoušky ověřující pevnost konstrukce. Na prvním letovém prototypu, jenž absolvoval první let 22. prosince 2018, proběhly úspěšně pozemní vibrační zkoušky, a nyní tento letoun pokračuje v letových testech v rámci předepsaného certifikačního programu. Už na podzim se k letovým zkouškám připojí další, v pořadí čtvrtý vyrobený letoun L-39NG. Třetí vyrobený prototyp bude předán do výzkumného ústavu na únavové zkoušky na konci letošního roku. Harmonogram je v souladu původním plánem zahájit dodávky prvních sériových letounů zákazníkům do konce roku 2020.

Sériová výroba letounů může být zahájena až po obdržení příslušné certifikace (osvědčení), proto je pro nás důležité, aby byla udělena v co nejbližším možném horizontu v souladu s původním plánem. Vzhledem k zájmu zákazníků o tento produkt je samozřejmě velmi žádoucí, aby sériová výroba mohla začít co nejdříve.

Letoun L-39NG ( Zdroj: Omnipol, Autor: Omnipol )

9. Na jakých trzích či v jakých oblastech vidíte pro OMNIPOL největší perspektivu?

OMNIPOL má tradici působení na celém světě a je těžké definovat pouze několik trhů. Potenciál máme díky dobrému jménu a široké nabídce produktů i služeb téměř kdekoliv, od Evropy, Asie až po země afrického kontinentu.

10. Jaké jsou podle vás současné klíčové trendy a technologie ve zbrojním průmyslu?

Zbrojní průmysl byl vždy na špičce při zavádění nových technologií a vědeckých poznatků. Jinak tomu není ani dnes a pokud chceme udržet naši zbrojní výrobu na světové úrovni, musíme tyto trendy reflektovat i u našich produktů. Jako příklad mohu uvést zavádění prvků umělé inteligence do komplexních zbrojních systémů. Značný důraz je v současné době kladen také na souhrnnou integritu jednotlivých zbrojních systémů.


Čtěte také

Události  Zákaz vstupu, ilustrační foto

Lepší než Švédsko. Česko dobře chrání soukromí svých obyvatel

Česká republika se umístila na třetím místě ve srovnání právní ochrany soukromí obyvatel,…

před 40 minutami

 Krach cestovní kanceláře Thomas Cook

Nedotčeny Cookem. České cestovky zažívají zlaté časy

Osud Thomase Cooka české cestovky neděsí. Zažívají nejlepší období od devadesátých let.

před 6 hodinami

 John Bercow hovoří k britským poslancům.

Stejný návrh jako v sobotu. Šéf britského parlamentu Bercow zrušil debatu o brexitové dohodě

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády…

21. října 2019

Události  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka

V Česku působila síť ruských zpravodajců, BIS a policisté ji rozbili

Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu …

21. října 2019

Range Rover Evoque nové generace

Luxusní SUV nejen do města. Takový je nový Range Rover Evoque druhé generace

Je navržen tak, aby dokázal spojit život ve městě s tím v přírodě. Díky svému…

21. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
Auta
Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech
Kvíz: Poznáte auto na fotografii?
Český úspěch při International DAF Driver Challenge 2019
Test zimních pneumatik 215/55 R17: Celkový vítěz propadl při brzdění na suchu
V Přelouči postavili pancéřovaný Superb. Odolá i výbušninám
Hry pro příležitostné hráče