Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Vedoucí sekce akustických komor Petr Bohuš představuje jednu ze tří testovacích komor v novém vývojovém a technologickém centru Robert Bosch v Českých Budějovicích
Vedoucí sekce akustických komor Petr Bohuš představuje jednu ze tří testovacích komor v novém vývojovém a technologickém centru Robert Bosch v Českých Budějovicích
Autor:

Bosch otevřel v Budějovicích nové vývojové centrum za 850 milionů

Jan Brož 23. září, 10:57  -  Jan Brož
 Vedoucí sekce akustických komor Petr Bohuš představuje jednu ze tří testovacích komor v novém vývojovém a technologickém centru Robert Bosch v Českých Budějovicích
Vedoucí sekce akustických komor Petr Bohuš představuje jednu ze tří testovacích komor v novém vývojovém a technologickém centru Robert Bosch v Českých Budějovicích
23. září, 10:57

Kolem šesti stovek vývojářů má pojmout nové vývojové a technologické centrum společnosti Robert Bosch. Mimo jiné se budou zabývat i tím, jak mají znít elektromobily.

S trochou fantazie to může vypadat, jako by se návštěvník ocitl uprostřed jednoho z filmů o Indiana Jonesovi. Skrze pletivo po nohama jsou vidět dlouhé trojúhelníkové hranoly hrozivě trčící hrotem vzhůru. Stejné hranoly ční ze všech stěn a stropu. Opravdová unikátnost místa je však znatelná až ze záznamu novinářského diktafonu. Hlas Petra Bohuše se na nahrávce po vstupu do místnosti náhle úplně změní, když veškeré hluky v pozadí náhle utichnou a slyšet je jen zřetelný proslov.

“Toto je plně odhlučněná komora, která je výjimečná tím, že má odzvučení i odspoda. Úroveň pozadí bude šest decibelů. Pokud byste stáli v lese, kde by byl absolutní klid, tak je tam kolem dvaceti decibelů,” srovnává Bohuš, vedoucí sekce akustických komor ze zbrusu nového vývojového a technologického centra Robert Bosch. Šestipodlažní moderní centrum vybudoval jeden z největších světových dodavatelů automobilového průmyslu za 850 milionů v areálu svého závodu v Českých Budějovicích. Celkem plánuje Bosch investovat v Budějovicích v letech 2017 až 2020 kolem dvou miliard korun.

Součástí centra jsou i tři akustické komory, do největší z nich se vejde dokonce celý vůz. Právě hluk je totiž podle šéfa divize Mobility Solutions Robert Bosch Stefana Hartunga jednou z výzev automobilového průmyslu, které s sebou přináší elektromobilita. “V příští generaci vozů s tichým elektrickým pohonem se téma zvukové optimalizace dostává na úplně jinou úroveň. Člověk je velmi vnímavý na zvuky a uvnitř elektromobilu najedou uslyší úplně něco jiného, než byl zvyklý ve voze se spalovacím motorem. Proto jsou naše akustické laboratoře v Budějovicích klíčové,” prohlásil Hartung v rozhovoru pro Euro.cz.

Od začátku července musí třeba veškeré elektoromobily a hybridy při nízkých rychlostech uměle vydávat zvuk, aby se předešlo srážkam s chodci. I tím by se měli zabývat vývojáři Bosch v Budějovicích. Více než zvuk, které auta s baterií vydávají navenek, je však budou zajímat spíše uši posádky uvnitř vozu. “Například pumpa, která je uvnitř každého auta, nikdy dříve nebyla slyšet a najedou slyšet bude, protože nebude slyšet motor,” vysvětlil Hartung.

Zvuk vozů je však jen jednou z kompetencí nového vývojářského centra Bosch. Na 600 vývojářů a technologických pracovníků se bude v moderní budově zabývat třeba tématem umělé inteligence v dopravě a zpracování obřích dat.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který se spolu s zástupci vedení společnosti, města a kraje zúčastnil slavnostního otevření, jde o “vzorový příklad” investice s vysokou přidanou hodnotou založené na vývoji, která přináší do Česka i dobře placená pracovní místa. “Vysoké mzdy, které si všichni z nás přejí, nemohou být výsledkem nedostatku lidí na trhu práce nebo výsledkem toho, že si to přejí odbory. Mohou být pouze a jedině výsledkem toho, že firma vytváří profit a lidi dobře platí,” prohlásit Havlíček.

Stát proto projekt českobudějovického centra podpořil formou investiční pobídky ve výši 444 milionů korun. A právě tímto směrem by podle Havlíčka měla nově směřovat podpora státu, nikoliv do proslulých montoven. Vláda proto změnila zákon o investičních pobídkách a nově by měly směřovat peníze pouze do investic spojených s výzkumem a vývojem.


Čtěte také

 Jaromír Manhart (uprostřed), archivní foto

„Pán odpadu” končí. Ředitel Manhart odchází z ministerstva životního prostředí

Přestože se nyní ostře sledovaná nová odpadová legislativa řeší na vládě, její autor se…

před 2 hodinami

 Jan Brož

Reaktor dneska objednáme, zítra postavíme

Stachanovec Andrej Babiš plánuje novou jadernou elektrárnu v Česku postavit rychlostí,…

před 3 hodinami

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

7 tipů na skvělé knižní dárky nejen pod stromeček

Přemýšlíte o tom, jakou knihu darovat svým blízkým na Vánoce, k narozeninám či prostě jen…

před 4 hodinami

 Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Přestaňte používat titul, vyzvala univerzita Ondráčka. Sama mu jej odebrat nemůže

Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj…

před 4 hodinami

 Pád komunismu, ilustrační foto

Prichvatizace a noví oligarchové. Produktivita vzrostla, průmysl zmizel

Neopakovatelný masový převod státního majetku vytvořil příležitosti, a tím i pokušení.

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
HDP ČR rostl o 2,5 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Auta
Setrvačník nemusí být jen součást motoru. Lze s ním i…
Ferrari Roma je kupé s parádním designem a výkonem 620 koní
Honda S-MX vznikla jako milenecký azyl na kolech. Značka se tím nijak netajila
Videodojmy Audi SQ8 TDI – Sem se dívej, BMW
Elva je moderní interpretací monopostů McLaren-Elva z 60. let. Vznikne v sérii 399 kusů
Hry pro příležitostné hráče