Biliony na nebesích: na dronech vydělávají i Češi - Euro.cz

Přihlášení

Biliony na nebesích: na dronech vydělávají i Češi

Michal Hron,
Biliony na nebesích: na dronech vydělávají i Češi
Zdroj: Shutterstock

Obrovský rozmach trhu s bezpilotními letouny staví do pozoru byznys i legislativce. Češi nezůstávají pozadu.

Vznikly pod hlavičkou armády stejně jako internet či GPS navigace. Jejich historie sahá dokonce až do roku 1918, kdy v USA vytvořili Kettering Bug – dálkově ovládané „vzdušné torpédo“, jakýsi předvoj řízených raket a vzdálený předobraz dnešních moderních armádních dronů. Čas na využití jejich hlavního potenciálu však nastal až nyní, kdy si jich díky technologickému pokroku i obrovské šíři možností jejich nasazení začal ve velkém všímat komerční trh i představitelé jednotlivých zemí.

Bezpilotní letouny neboli drony na sebe nabalují doslova bilionový byznys, a to nejen z pohledu výrobců, ale i skrze rozmanité aplikace a související služby. Mají potenciál vytvářet stovky tisíc nových pracovních míst, jen na starém kontinentu může dle odhadů Evropské komise tento segment vytvořit do roku 2050 až 150 tisíc nových pozic. V následujících deseti letech by se navíc mohly drony podílet na trhu letecké dopravy EU z deseti procent, což by v řeči absolutních čísel znamenalo ekonomický přínos přibližně 15 miliard eur (375 miliard korun) ročně.

Obrovský potenciál komerčního využití dronů ukazují i poměrně nedávné odhady. Zatímco Goldman Sachs v rámci svého rozsáhlého reportu z roku 2016 odhadl hodnotu tohoto trhu do roku 2020 na 100 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu korun), analytická společnost PwC odhadla hodnotu trhu už za loňský rok na víc než 127 miliard dolarů (2,9 bilionu korun).

Nejnovější data navíc predikují trhu nejméně dvojnásobný, v Asii dokonce víc než čtyřnásobný růst do roku 2024.

Česko země příběhů

Svůj příběh chce v této ekonomické pohádce psát i Česko.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?